Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/01/2018 - 13:25

Karta Krynickiej Rodziny: skoro mieszkania są drogie, to życie musi być tańsze

W ślad za propozycją burmistrza Dariusza Reśki kryniccy radni podjęli uchwałę o uruchomieniu Programu Karta Krynickiej Rodziny. Samorząd chce, by rodzinom wielodzietnym żyło się tu po prostu taniej.

- Ten pomysł chodził za mną już w trakcie poprzedniej kadencji. Cieszę się, że radni podzielili moje stanowisko, że musimy wspierać rodziny wielodzietne – komentuje burmistrz Dariusz Reśko.

Jakimi i przesłankami kierował się samorząd? Pierwsza rzecz, to demografia, której obraz w niemal całej Polsce jest podobny – dzieci rodzi się po prostu za mało. Drugi powód to charakterystyka samej Krynicy, nie tylko jako miasta, ale i całej gminy.

Zobacz też: Nowy Sącz: To jak to z tym basenem jest? Podrożał czy staniał? Zarabia czy odstrasza rodziny?

- Co decyduje o tym, że młodzi ludzie decydują się zamieszkać w danym miejscu? Najważniejsze są dwa czynniki: ceny mieszkań i koszt utrzymania. W Krynicy ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Z jednej strony nas to cieszy, bo to oznacza, że Krynica ciągle cieszy się popularnością, ale dla młodych ludzi to może być poważny problem. Dlatego chcemy to zrekompensować właśnie w oparciu o ofertę związaną z życiem codziennym – obrazuje burmistrz zastrzegając, że gmina, jeśli chodzi o pakiet zniżek do zaproponowania ma dość ograniczone możliwości. – Możemy zaproponować zniżki w Miejskim Ośrodku Rekreacji dotyczące na przykład biletów wstępu na lodowisko i te związane z komunikacją – zaznacza.

Dlatego samorząd rozpoczął intensywne działania mające na celu zapewnienie, znalezienie stałych partnerów przedsięwzięcia wśród miejscowych przedsiębiorców.

Zobacz też: W Starym Sączu duże rodziny płacą mniej za wodę, ścieki i bilety MPK. Dlaczego?

- Liczymy na to, że ci, z którymi już prowadzimy rozmowy i wszyscy pozostali przedsiębiorcy spojrzą na nasze przedsięwzięcie w szerszym kontekście – komentuje Resko. O co chodzi? Samorząd chce, by lokalne firmy dostrzegły nie tylko korzyści stricte ekonomiczne – nie od dziś wiadomo, że niższe ceny generują większe obroty. Jednak wsparcie dużych rodzin, to przede wszystkim korzyść wizerunkowa. Nic tak nie przemawia do klientów jak fakt, że dana marka, dana firma angażuje się w działalność prospołeczną. Ze swojej strony gmina deklaruje, że partnerzy programu cały czas będą wskazywani przy promowaniu Karty choćby na oficjalnych stronach internetowych. To reklama, której wartość nie sposób zlekceważyć.

- Na razie odzew ze strony lokalnych przedsiębiorców i firm nie jest może spektakularny, ale liczymy na to, że to się zmieni, bo to na pewno nie będzie jednorazowa akcja tylko przedsięwzięcie na długie lata – komentuje dotychczasowe wyniki tworzenia listy partnerów krynicki burmistrz.

Zobacz też: Robisz wyprawkę szkolną? Gdzie są zniżki dla rodzin wielodzietnych?

Jaką definicję rodziny wielodzietnej przyjął krynicki samorząd? Przytoczmy stosowny fragment z uchwały.

- (…) należy przez to rozumieć rodzinę, której członkowie zameldowani są na pobyt stały pod wspólnym adresem na terenie Gminy Krynicy-Zdroju, prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe z minimum trojgiem dzieci do ukończenia 18 roku życia  lub 24 roku w przypadku dziecka kontynuującego naukę, niezależnie od sytuacji materialnej lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem  o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym również rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.

- (…) do członków rodziny nie zalicza się dziecka będącego w związku małżeńskim lub pełnoletniego, posiadającego własne dziecko, a także dziecka, które zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, tj. w domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, schronisku dla nieletnich, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, szkole wojskowej lub innej szkole zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie.

Szczegółowe informacje, na temat jak wyrobić Kartę i kto jest partnerem programu Urząd opublikuje już niebawem na swoim serwisie internetowym.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu