Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
31/07/2017 - 17:05

Jak przetrwać ten upał? Będzie nawet 38 stopni!

Prawie bezchmurne niebo i lejący z nieba żar. I tak przez cały tydzień. Po upalnym poniedziałku, przyjdą jeszcze bardziej gorące dni. Termometry wskażą od 35 do 38 stopni Celsjusza. Temperaturowe apogeum przyjdzie w niedzielę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie  wydał ostrzeżenie przed upałem i przypomina, że wraz z zapowiadanym gwałtownym wzrostem temperatury, wzrasta ryzyko przegrzania organizmu.

Czym to się może skończyć? Udarem słonecznym lub cieplnym. A to zagraża nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu. Udar objawia się między innymi zmęczeniem, silnymi bólami i zawrotami głowy, nudnościami i gorączką. Może pojawić się szum w uszach, a także drgawki, zwiększenie częstotliwości bicia serca i oddechu - czytamy w komunikacie Instytutu.

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, u których także może dojść do przegrzania organizmu. Lekarze zalecają, by osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Należy pamiętać o ochronie głowy oraz piciu nawet trzech litrów wody dziennie.

Żeby przetrwać  ten ekstremalny tydzień warto przyswoić sobie kilka najważniejszych zasad

Należy ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu do maksymalnie dwóch godzin i stosować  filtry ochronne. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza.  Lekarze radzą unikania forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia, bo może to  doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych utratą minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego.Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, bo temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 60 stopni.

Trzeba nawadniać organizm

Najlepiej pić wodę niegazowaną, a unikać kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru.Osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić,
jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce,

Należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może
to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi,

Jeśli jesteśmy nad wodą, należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.

Podczas podróży samochodem, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.

Co jeść, a czego unikać?

W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach
i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych
i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm. Trzeba unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.

Jak chronić przed upałem dzieci?

W czasie upału  dzieci  powinno się ubierać w lekką przepuszczającą powietrze jasną odzież i zakładać czapeczkę z daszkiem. Dla ochrony przed palącym słońcem można używać parasolki nad wózkiem nawet wtedy, gdy stoi on w zacienionym miejscu.

Dziecko powinno pić letnie, ale nie zimne napoje. Najlepiej ziołowe lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną i sok. Należy kąpać dzieci w letniej (nie zimnej) wodzie. Przed wyjściem na spacer należy zabrać z sobą nawilżone chusteczki i butelkę z napojem.

Zalecane jest smarowanie dziecka kremami z wysokim filtrem ochronnym. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego należy unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.

Upal jest groźny dla osób starszych

Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu.
W związku z tym powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie,
a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowanie podczas upałów.

(ami) fot, archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu