Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/02/2019 - 07:50

Zbiera śmiertelne żniwo. Grypa szaleje na Sądecczyźnie

Eksperci ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami, a szczyt zachorowań przyjdzie za około dwa tygodnie. Tymczasem dane już są porażające. Tylko od 8 do 15 lutego w całej Małopolsce z objawami grypy zgłosiło się do lekarzy ponad sto tysięcy osób. Pustoszący organizm wirus zebrał już swoje śmiertelne żniwo.


– Od początku roku na grypę i związane z tym powikłania w Małopolsce zmarły cztery osoby, dwie w Krakowie, jedna w Oświęcimiu i jedna w Nowym Targu– informuje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - U kobiety lekarze potwierdzili tak zwaną świńską grypę, wywołaną wirusem typu A/H1N1.

Jak dodaje Żak, co prawda ta liczba zachorowań jest niższa niż w porównywalnym okresie w roku ubiegłym, ale jest coraz więcej nowych przypadków grypy, która szaleje też w naszym regionie. W Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim choroba zmogła ponad tysiąc osób, niemal tyle samo zapadło na grypę w powiecie gorlickim, a w limanowskim ponad trzysta.  

Eksperci ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami, a szczyt grypy przyjdzie za około dwa tygodnie. Co robić? Najlepiej się zaszczepić radzą epidemiolodzy.

- Decyzję musi podjąć lekarz, ale jako inspekcja sanitarna oczywiście szczepienia rekomendujemy – mówi rzecznik małopolskiego Sanepidu. - Sam wirus się mutuje i rozwija, nie jesteśmy więc w stanie dogonić tego króliczka, który nam ucieka. Ale po to rokrocznie badamy wirusy w każdym sezonie grypowym, żeby stworzyć nową szczepionkę. Zawsze to jądro, trzon wirusa jest ten sam. Zmieniają się tylko jego typy.   

Ból mięśni i stawów, łamanie w kościach i wysoka gorączka. To typowe objawy grypy. Niektórzy próbują groźną chorobę „przechodzić”. Bywa, że kończą w szpitalu. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całym kraju tylko od początku stycznia do 7 lutego z tego powodu do szpitali trafiło blisko pięć tysięcy osób. Tylko w ubiegłym tygodniu na grypę zachorowało blisko dwieście pięćdziesiąt  tysięcy osób.Od początku października ponad dwa miliony. Czterdzieści osiem zmarło.

Przy grypie konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych – radzą lekarze. - Do tego trzeba też zażywać witaminy. Najlepiej jednak wybrać się do przychodni, żeby nie doprowadzić do powikłań, takich jak na przykład zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Przede wszystkim wskazany jest odpoczynek. Najlepiej jednak grypę wyleżeć w łóżku.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu