Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
17/02/2017 - 09:15

Gołkowice: Odeszła wybitna lekarka i naukowiec Stefania Kardaszewicz

Wybitna lekarka, naukowiec i wykładowca wielu świetnych lekarzy. W wieku 95 lat zmarła Stefania Kardaszewicz, która cieszyła się wielkim poważaniem w środowisku lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej i w całej Polsce. W Gołkowicach (gm. Stary Sącz), skąd pochodziła, i na Sądecczyźnie, była zawsze autorytetem moralnym i medycznym.

Docent dr hab. nauk medycznych Stefania Kardaszewicz z domu Górz była absolwentką medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1949). W latach 1950-1988 pracowała Śląskiej Akademii Medycznej pokonując kolejne zawodowe stopnie. Główne zainteresowania naukowe docent Stefanii Kardaszewicz stanowiły choroby krwi i węzłów chłonnych. Zebrała największy w Polsce materiał kliniczny i opracowała metody leczenia oraz wieloletniej kontroli hematologicznej. Opracowane przez docent Stefanię Kardaszewicz metody  wprowadzono do ogólnej terapii onkologicznej.

Pełniła istotne funkcje w Śląskiej Akademii Medycznej: ordynatora oddziału chorób kobiecych i dziekana Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Opiekowała się studentami, prowadziła badania, publikowała w prasie medycznej polskiej i zagranicznej. Stefania Kardaszewicz była członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, od 1980 NSZZ Solidarność. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Pracownik Służby Zdrowia i Honorowym Orderem „Laur 50- lecia Śląskiej Akademii Medycznej.

Po przejściu na emeryturę w 1988 roku pracowała w szpitalu w Nowym Sączu (do 2007 roku), gdzie konsultowała przypadki hematologiczne i utworzyła samodzielną poradnię hematologii onkologicznej. Pracowała również jeszcze kilka lat temu jako lekarz pierwszego kontaktu w przychodni w Gołkowicach. Powszechnie lubiana i szanowana pomagała ludziom w codziennych sprawach.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 18 lutego 2017 r. o godz. 13. w kościele parafialnym w Gołkowicach.

(KB)

Fot: UM Stary Sącz