Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
17/04/2018 - 09:55

Totalny absurd. Gimnazjalista nie wejdzie na testy bez dowodu osobistego?

Już dziś testy gimnazjalne, ale nie skupimy się na stronie naukowej przedsięwzięcia a na ciekawostce, na którą zwróciła nam uwagę nasza czytelniczka. – Podczas testów próbnych dowiedziałam się, że moje dziecko nie wejdzie na test bez dowodu osobistego. To do czego właściwie potrzebna jest legitymacja szkolna? – dopytuje zdziwiona kobieta.

- Nawet w Urzędzie Miasta, tam gdzie wyrabia się dowody, pani nie kryła zaskoczenia takim wymogiem – dodaje mama gimnazjalisty z Nowego Sącza.

O to, jakie są rzeczywiście wymogi i przepisy dotyczące weryfikacji tożsamości uczniów biorących udział w testach zapytaliśmy dyrektora Józefa Klimka z  Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Dyrektor z miejsca zastrzegł, że warunki przeprowadzenia testów ustalane są przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i to jest rzecz zupełnie poza kompetencjami Wydziału Edukacji. Przyznał jednocześnie, że w czasie, kiedy jeszcze śledził te sprawy to wystarczała jedynie legitymacja szkolna.

W Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie usłyszeliśmy potwierdzenie tej informacji. – Nie ma obowiązku legitymowania i weryfikowania uczniów wchodzących na test gimnazjalny. Chyba jakaś szkoła jest nadgorliwa. Inaczej jest w przypadku egzaminów maturalnych. Tu rzeczywiście przy wejściu na maturę tożsamość ucznia musi zostać zweryfikowana i mówimy tu raczej o dowodzie osobistym a jedynie w sporadycznych wypadkach o innym dokumencie ze zdjęciem – ucina krótko i treściwie nasze pytania pracownik OKE.

Z dyrekcją szkoły, w której gimnazjaliści muszą mieć dowód nie udało nam się skontaktować, ale uspokajamy wszystkich zaskoczonych rodziców - dyrekcja nie ma prawa odmówić wejścia i uczestnictwie w testach z powodu braku dowodu. 

ES [email protected] Fot.: Ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku