Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/02/2017 - 07:20

Franek Zubrzycki straci swoją ulicę w Nowym Sączu

Zmiana wymuszona jest ustawą dekomunizacyjną. Zamiast Franka Zubrzyckiego, komunistycznego działacza i partyzanta z czasów II wojny światowej, patronką mało uczęszczanej ulicy na nowosądeckiej Zawadzie ma być Franciszka Pisztkowa.

Na najbliższej sesji (21 lutego) radni pochylą się nad uchwałą zmiany nazwy ulicy na obszarze miasta Nowego Sącza. Wszystko to w związku z art. 1 ust. 1 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Samorządy mają czas do 1 kwietnia tego roku na wprowadzenie zmian nazw na swoim obszarze.

Kim był Franek Zubrzycki?

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały „Franciszek Zubrzycki (1915–1942) ps. „Mały Franek” to działacz konspiracji stalinowskiej  w II RP, w czasie wojny członek komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, dowódca grupy zbrojnej GL, wykreowany przez propagandę PRL na pierwszego dowódcę oddziału partyzanckiego”.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi  Polskiemu nazwa ulicy powinna zostać zmieniona. W wielu miastach już kilka lat temu zmieniono nazwy ulic czy szkół im. Zubrzyckiego na innych patronów.

Nowy patron ulicy (głosowanie w tej sprawie jest formalnością) jest ściśle związany z Nowym Sączem, a nawet z Zawadą. W uzasadnieniu do uchwały załączono życiorys Pisztkowej, fundatorki Zakładu dla Kalek i Opuszczonej Młodzieży – późniejszego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej.

Czytaj: Nowy Sącz: „Ekonom” z drobnym poślizgiem zmieni Langego na Grabskiego

"Franciszka Pisztkowa – urodzona 4 października 1833 roku w Nowym Sączu, zmarła 7 grudnia  1915 roku w Zawadzie. Ostatnia właścicielka Zawady i Nawojówki. Była córką sądeckiego nauczyciela Antoniego Suwalskiego. Jako młoda dziewczyna pracowała przez wiele lat na dworze Józefa Rawicz-Czerskiego, właściciela nieco ponad połowy dóbr tabularnych Zawada i Nawojówka. W ostatnich  latach jego życia, kiedy był schorowany i niedołężny troskliwie się nim opiekowała. Zyskała tym  ogromną wdzięczność, więc Józef Czerski zapisał jej cały swój majątek, pomijając całkowicie  swoją rodzinę. Na podstawie testamentu z 1 września 1891 roku i dekretu dziedzictwa z 9 lipca  1892 roku została właścicielką 2/3 dóbr Zawady i Nawojówki. W 1893 roku Franciszka zawarła  związek małżeński z 44-letnim wdowcem Franciszkiem Pisztkiem – radcą Sądu Krajowego,  członkiem Wydziału Powiatowego i Rady Miejskiej w Nowym Sączu. Mąż z pochodzenia Czech posiadał spory majątek na Morawach i w Krakowie. W wyniku testamentu ogłoszonego dnia 7 grudnia 1915 roku majątek z 120 ha ziemi i dworek willa został przekazany dla fundacji Zakładu Wychowawczego dla nieuleczalnie chorych chłopców, nazywanego również Zakładem dla Kalek i Opuszczonej Młodzieży, który po II wojnie światowej przyjął nazwę Państwowy Zakład Specjalny dla Dorosłych (obecnie Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Nawojowskiej 159 w Nowym Sączu). W 1996 roku grobowiec Franciszki został odnowiony.

(JB), fot. i film - KS

Zubrzyckiego Franciszka










Dziękujemy za przesłanie błędu