Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/07/2017 - 11:50

Dzieci cierpiące na autyzm zaprezentowały swoje talenty na deskach sądeckiego teatru

Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA wraz ze swoimi podopiecznymi, wzięła udział w projekcie, który miał przybliżyć ludziom, na czym polega ta choroba i jak wygląda życie osób cierpiących na autyzm. Była to także okazja do zaprezentowania talentów chorych dzieci.

Zakończył się już projekt "Z kulturą o trudnych tematach. Autyzm", realizowany przez Fundację Mada, zajmującą się pomocą osobom cierpiącym na autyzm. Celem projektu było upowszechnienie twórczości osób, borykających się z tym jakże skomplikowanym schorzeniem. W ramach warsztatów zajęciowych, podjęto  inicjatywy mające na celu lepsze zrozumienie problematyki autyzmu w środowisku lokalnym, a także poprawę wizerunku społecznego osób dotkniętych tą chorobą.

Zobacz także: W Stróżach wmurowali kamień węgielny pod budowę Narodowego Centrum Autyzmu [ZDJĘCIA]

Chorzy na autyzm, z powodu niezrozumiałych dla ludzi zachowań, bardzo często są niewłaściwie postrzegani w ich środowisku. Projekt miał na celu odwrócić ten trend i dać szansę na pokazanie się osób z autyzmem z dobrej strony. Mieli oni okazję zaprezentować swoje talenty. W ramach warsztatów wyświetlono filmy dokumentalne "Komunia" oraz "Życie animowane", które ułatwiają zapoznanie się z tą chorobą, ukazując na przykładzie dwóch osób, z jakimi trudnościami na co dzień muszą się one zmierzać.

W programie znalazły się także integracyjne warsztaty teatralne realizowane już od drugiej połowy marca. Ich uczestnikami były dzieci i młodzież z autyzmem, ich rówieśnicy i rodzice. Zajęcia prowadzone były we współpracy z Teatrem Nowym w Nowym Sączu oraz terapeutami, którzy dbali o dostosowanie zajęć do potrzeb ich wyjątkowych uczestników. Warsztaty odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych. Na ich realizację swoje pomieszczenia udostępnili Teatr Nowy, MMC Brainville oraz Niepubliczne Domowe Przedszkole Integracyjne.


Finałem projektu była gala podsumowująca, w programie której był występ teatralny uczestników warsztatów. Było to niezwykłe przeżycie zarówno dla  "małych aktorów", jak i dla ich rodziców. Przedstawienie było również inspiracją dla publiczności i wpłynęło na przemianę postrzegania społecznego osób z autyzmem.
 

RG (r.gajewski@sądeczanin.info ), Fot. MADA







Dziękujemy za przesłanie błędu