Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 lutego. Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
19/07/2018 - 12:20

Dunajec wzbiera, poziom wody zbliża się do stanu alarmowego

Zapora Czorsztyn – Niedzica zrzuca od godz. 8 ze zbiornika po 450 metrów sześc. wody na sekundę. Płynie ona do Dunajca, który systematycznie się podnosi. Dunajec zasilany jest jeszcze przez wezbrane dopływy. O godz. 13 Dunajec miał już przekroczony stan ostrzegawczy, a do alarmowego niewiele mu brakuje.
Spieniony, huczący Dunajec pokazuje swoją potęgę. Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy już wczoraj późnym popołudniem zaczął spuszczać ze zbiornika wodę, aby mieć rezerwę powodziową. Zrzut wody planowany był na 163 metry sześc. wody na sekundę. Zwiększona fala przeszła przez region w nocy, ale dziś od rana wcale nie jest lepiej.

Dzisiaj sytuacja wygląda jeszcze gorzej. O godz. 11 Dunajec przekroczył i to dość sporo, stan ostrzegawczy. Poziom wody wynosił 348 cm (stan ostrzegawczy to 250 cm). Powoli zbliża się do stanu alarmowego, który wynosi 380 cm.

Dzisiaj od godz. 8 ze zbiornika w Czorsztynie – Niedzicy do Dunajca spuszczane są ogromne ilości wody

- Ze zbiornika odpływa 450 m. sześc. wody na sekundę, a dopływa do niego 561 m. sześc. na sekundę – mówi Andrzej Janczy, dyżurny inżynier ruchu w nastawni w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica. – Najprawdopodobniej nie będziemy już zwiększać zrzutu.

Do ogromnych ilości wody, jakie płyną do Dunajca dochodzą także wody z dopływów tej górskiej rzeki.

Miejskie służby zarządzania kryzysowego w Nowym Sączu na bieżąco monitorują sytuację.

Dunajec przepływający przez Nowy Sącz robi piorunujące wrażenie. Mieszkańcy przychodzą nad rzekę i obserwują ogromne ilości wody sunące korytem. Dunajec jeszcze się w nim mieści. Obawiają się jednak tego, by rzeka nie wylała.

[email protected], Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku