Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 grudnia. Imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
09/03/2018 - 08:10

Dlaczego Żydzi tłumnie zjechali do Nowego Sącza? [ZDJĘCIA]

Ich długie płaszcze, pejsy i okazałe kapelusze lub futrzane czapy ciągle wprawiają niektórych w osłupienie. W Nowym Sączu pojawili się chasydzi, którzy tłumnie odwiedzają synagogę żydowski cmentarz przy ulicy Tarnowskiej. Do niedzieli miasto będzie znowu galicyjskim sztetlem.

Setki chasydów spacerujących po rynku i w okolicach żydowskiego cmentarza  to dla Sądeczan wciąż widok niezwykły. Choć nie po raz pierwszy o tej porze roku pojawili się w naszym mieście, zawsze robią ogromne wrażenie i budzą ogromne zaciekawienie.

 - Przyjeżdżają do Nowego Sącza przy okazji wizyty w Leżajsku, gdzie odbywają się uroczystości z okazji 231. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha. Z kolei w Nowym Sączu zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczął się jorcait Arie Lejbusza Halberstama. Jest to rocznica śmierci ostatniego sądeckiego cadyka i rabina - tłumaczy znawca i wielki miłośnik historii, kultury i religii  żydowskiej Łukasz Połomski.

- Pielgrzymujemy do grobów cadyków. Do Nowego Sącza przyjeżdżamy co roku. Spotykamy się z wielką życzliwością, choć  mieszkańcy miasta zawsze się dziwią, kiedy widzą, aż tyle osób  charakterystycznie ubranych – mówi jeden z gości, który przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. Są też chasydzi z Francji, Anglii i Izraela.

-  Jestem bardzo zaskoczona taką liczbą Żydów -  mówi  mieszkanka Nowego Sącza, zagadnięta w pobliżu cmentarza żydowskiego przy ulicy Rybackiej. Podobno mają jakieś święto. Są bardzo elegancko ubrani, ale  niestety zostawiają po sobie straszny nieporządek. Wszędzie jest pełno śmieci, a na murze cmentarza zostawiają jedzenie. Ciekawe, kto to posprząta?

- Od środy co chwilę przyjeżdżają autobusy, z których wysypują się całe rodziny żydowskie, zarówno młodsi, jak starsi. Na cmentarzu jest straszne błoto, więc zakładają na buty plastikowe worki. Spacerują, modląc się na grobach swoich przodków  - mówi mieszkaniec ulicy Rybackiej. - Wielu z nich spotykam każdego roku. Z niektórymi się przyjaźnię i utrzymuje stały kontakt.  

Żydzi wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Zapisują je na karteczkach zwanych kwitełe i składają przy grobie cadyka. Modlitwom przy grobowcu cadyka, tzw. ohelu, towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

Poza osobami znającymi historię miasta, dla większości mieszkańców Nowego Sącza zwyczaje chasydów, ich ubiór i język to powiew egzotyki.

[email protected] fot. R.G Sadecki Sztetl

Chasydzi przyjechali do Nowego Sącza

W najbliższych dniach w Nowym Sączu będzie można spotkać setki chasydów, którzy przyjechali do Nowego Sącza na groby swoich zmarłych przodków.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu