Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
05/07/2018 - 20:15

DK 75: na razie „wahadło” na Juście. Potem droga będzie zamknięta

Na remontowanym odcinku drogi krajowej nr 75 na Juście w gminie Łososina Dolna postępują prace. Jak dowiedzieliśmy się w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad około 15 lipca planowane jest tam wprowadzenie ruchu wahadłowego. Potem, w miarę postępu prac droga zostanie na pewien czas całkowicie zamknięta. Termin, kiedy to nastąpi drogowcy muszą doprecyzować.


Przypomnijmy, że na Juście czynne od lat osuwisko odcisnęło swoje piętno na drodze znajdującej się na tych serpentynach. Teraz trwa jego stabilizacja.

Obecnie budowana jest palisada, która zabezpieczy drogę. Do tej pory wykonano około 3 kilometrów palisady. Żelbetowe pale mają średnicę 60 cm i wiercone są na różną głębokość, w zależności od miejsca.

Warto zaznaczyć, że wykonawca realizujący to zadanie wykorzystuje do prac na Juście jedną z najnowocześniejszych wiertnic na świecie.

- Wykonawca robi wszystko, co możliwe, aby ustabilizować to czynne osuwisko dające się we znaki drodze przebiegającej przez serpentyny Justu – mówi Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna. – Przejeżdżam tamtędy codziennie do pracy i widzę, jak te prace postępują. Sam jednak jestem zwolennikiem budowy „sądeczanki” z tunelem pod Justem.

Prowadzona budowa ma przywrócić drodze stan przed uszkodzeniami wyrządzonymi przez pracujące osuwisko.

- Celem nadrzędnym jest utrzymanie jej przejezdności - mówi Iwona Mikrut z GDDKiA, główny specjalista ds. komunikacji społecznej oddział w Krakowie. -  Gdybyśmy nie podjęli odpowiednich działań ruchy osuwiskowe mogłyby doprowadzić do całkowitego zniszczenia drogi i przerwania jej ciągłości. Prace na Juście postępują zgodnie z harmonogramem. Około 15 lipca planujemy wprowadzić w miejscu prowadzonych prac ruch wahadłowy. Są tam takie miejsca, że musi być wyłączona z ruchu część drogi, aby można było dalej osadzać pale.  Potem, rzecz jasna cała droga zostanie wyłączona z ruchu, ale na razie jeszcze nie precyzujemy, kiedy to nastąpi. Ruch pojazdów zostanie skierowany na wyznaczone trasy objazdowe. O terminie zamknięcia drogi poinformujemy oczywiście z dużym wyprzedzeniem.   

Wójt Golonka zakłada, że po zamknięciu Justu objazdy dla samochodów osobowych mogą być wyznaczone m.in. drogami powiatowymi.

Nieoficjalnie mówi się o tym, którędy pójdą wspomniane objazdy. Pierwszy, w lewo przed Justem poprowadzi przez Świdnik i Wronowice, z których znów dostaniemy się nad drogę nr 75 w Łososinie Dolnej.

Drugi objazd jest bardziej kręty i tym samym dłuższy, jeśli chodzi o czas przejazdu i prowadzi w prawo przed Justem na Rąbkową, Tabaszową i Znamirowice. Czy funkcjonować będą oba rozwiązania równolegle czy wprowadzone w życie zostanie tylko jedno? Wszystko zależy od uzgodnień między wykonawcą remontu krajówki, a Powiatowym Zarządem Dróg. 

Samochody ciężarowe, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie korzystałyby z objazdów, które wytyczone byłyby bardziej okrężnie. Przez Limanową czy przez Gorlice.

[email protected], IM. Fot. arch. GDDKiA w Krakowie.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku