Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 grudnia. Imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
14/11/2017 - 15:10

Dekomunizacja w Starym Sączu: Zmienili nazwę ulicy 22 Stycznia na…22 Stycznia

W całej Polsce trwa proces dekomunizacji nazw ulic. Jedną z tych, które trzeba zmienić w Starym Sączu jest nazwa ulicy 22 Stycznia, bo nazwy styczniowe nawiązują do wkroczenia Armii Radzieckiej. Ale myliłby się ten, kto uważa, że starosądeczanie chcą kultywować komunistyczne tradycje. O co zatem chodzi?

Miejscowi wykazali się nie tylko sprytem, ale i niepodważalną wiedzą historyczną. Chcą by nazwa 22 Stycznia została niezmieniona, ale zmienili jej uzasadnienie. I już nie ma mowy o sowieckich sentymentach, tylko o powstańcach styczniowych. 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe.

Zobacz też: Dlaczego ulica Radziecka nazywa się właśnie Radziecka i nie zniknęła z mapy podczas dekomunizacji?

- Ta propozycja jest poparta konkretnymi faktami. Na cmentarzu w Starym Sączu jest pomnik powstańców styczniowych. Pomnikiem opiekuje się nasze Liceum Ogólnokształcące. Wśród naszych mieszkańców są też uczestnicy powstania. A jeśli nasza argumentacja znajdzie poparcie w zarządzie województwa i w IPN, to rzeczywiście mieszkańcy nie będą musieli wydawać pieniędzy na wymianę dokumentów – komentuje Krzysztof Szewczyk  przewodniczący zarządu osiedla Południe.

Zobacz też: Dekomunizacja, które nazwy ulic trzeba zmienić w Nowym Sączu na cito?

W zebraniu, podczas którego głosowano propozycję uczestniczyło prawie 50 mieszkańców i tylko jedna osoba była przeciw nawiązaniu do powstania.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne UM S

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu