Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
12/09/2018 - 09:55

Darmowe bilety, program osłonowy i uchwała prohibicyjna przyjęta

Nikt nie rozdzierał szat, jak Rejtan, ale kilka projektów uchwał, które znalazły się w programie obrad wczorajszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza podniosło niektórym radnym ciśnienie. Ożywiona dyskusja rozpętała się na sali przy kilku punktach.

Pierwszą sprawą, która wywołała ożywioną dyskusję był projekt uchwały o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Projekt rekomendował prezydent Ryszard Nowak, który podkreślał, że prezes Zbigniew Konieczek, kierujący tą gigantyczną firmą zasłużył się dla miasta. W 2001 roku uratował zakład przed upadłością i rozwinął do tego stopnia, że dzisiaj jest to jedna z lepszych firm w Polsce. Za przyznaniem tego zaszczytnego tytułu głosowało czternastu radnych, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Ożywioną dyskusję radnych wywołał też punkt dotyczący wprowadzenia darmowych przejazdów dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy ukończyli 70. rok życia. Do tej pory z takich darmowych przejazdów miejską komunikacją autobusową mogli korzystać sądeczanie, którzy mieli ukończone 75 lat. Radni przyjęli przedłożony projekt uchwały jednogłośnie. Za jej przyjęciem głosowało 23 radnych.

Mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską już od 1 stycznia 2019. Mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli siedemdziesiąty rok życia jeżdżą autobusami komunikacji miejskiej za darmo już od kilku lat.

O obniżenie granicy wiekowej mieszkańców Nowego Sącza, którzy mogą jeździć za darmo w autobusach komunikacji miejskiej po Nowym Sączu oraz terenie gmin, z którymi MPK ma podpisaną umowę wnioskowały, od lat  środowiska emerytów i rencistów w mieście. Wielu z nich ma niskie emerytury i kupowanie biletów autobusowych jest dla nich sporym obciążeniem finansowym.

Temat wracał niemal na wszystkich zebraniach osiedlowych. Od podszewki znali go radni.

Koszty związane ze zwolnieniem najstarszych sądeczan z opłat za przejazdy pokryte zostaną z budżetu miasta.

Podczas wczorajszej sesji radni, po długiej dyskusji podjęli też uchwałę ograniczającą dostęp do alkoholu w godzinach między 22, a 6 rano. Złośliwcy mówią, że jest to uchwała prohibicyjna.

Alkoholu nie będzie można ponadto  sprzedawać w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, internatów, kościołów, obiektów sportowych, placów targowych oraz ogródków gastronomicznych przy sklepach spożywczych.

Dyskusja nad tym, czy przyjąć uchwałę, czy nie była miejscami bardzo emocjonująca.  Pojawiły się głosy niektórych radnych, że uchwała nie przełoży się bynajmniej na poprawę bezpieczeństwa, a tym bardziej na ograniczenie spożywania alkoholu. Jeśli ktoś będzie chciał zaopatrzyć się w alkohol będzie mógł to zrobić m.in. na stacjach benzynowych, czy pojechać do innej gminy. Burzliwą dyskusję radnych na ten temat zakończył formalny wniosek o jej zamknięcie. Dziewiętnastu radnych zagłosowało za przyjęciem projektu uchwały, a trzech wstrzymało się od głosu.

Radni przyjęli też „lokalny Program Osłonowy”. Jest to pokłosie przyjętej na jednej z poprzednich sesji uchwały o wprowadzeniu zryczałtowanej opłaty 117 złotych  za wywóz ścieków.

[email protected]., Fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu