Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/06/2018 - 15:00

Czy turystyka na Sądecczyźnie napędzi gospodarkę narodową?

Podczas trwającego w Krynicy-Zdroju Salonu Przemysłu Turystycznego można było dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat turystyki. Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jaką rolę turystyka odegrała i odgrywa w służbie szeroko pojętej gospodarki narodowej omawiała specjalnie przybyła na tę okazję pani Olga Piekarzewska, główny specjalista w Wydziale Planowania i Upowszechniania Turystyki w Departamencie Turystyki MSiT. Forum organizowane przez Fundacje Festiwal Biegów odbyło się w krynickiej pijalni głównej 22 czerwca 2018 r.

Rynek turystyczny jest to ogół relacji między sprzedającymi i kupującymi dany produkt.
Jest on określany przez odniesienie do produktu turystycznego jego dostawców oraz turystów. Można go rozpatrywać ze względu na kryterium geograficzne, kryterium rodzaju usług turystycznych, kryterium grup wiekowych turystów, kryterium miejsca zamieszkania, kryterium celu podróży. Udział w tworzeniu PKB zaś poszczególnych działów gospodarki świadczy o dużym znaczeniu
w gospodarce narodowej.

Ministerstwo od kilkunastu lat  liczy udział gospodarki turystycznej w PKB wykorzystując metodologię rachunku satelitarnego turystyki (RST), zaproponowaną przez OECD i UNWTO.

Dla porównania w roku 2013 do Polski przyjechało 72,3 tys. osób z zagranicy z czego 15,8 tys. stanowili turyści zagraniczni. W roku 2017 liczy wynosiły odpowiednio 83,8 tys. i 18,3 tys. Jeżeli o wydatki w gospodarce turystycznej, na które składają się wpływy z tytułu przyjazdów cudzoziemców, w tym turystów do Polski, wydatki mieszkańców Polski na podróże krajowe, udział gospodarki turystycznej w tworzeniu PKB (w %) kwota z 2013 roku 24 mld euro wzrosła do 2017 roku do 27,4 mld euro. Ostatnie dane z 2017 roku plasują udział gospodarki turystycznej w PKB w Polsce  na poziomie 5,9 %. W samym roku 2017 liczba hoteli jedno-gwiazdkowych wyniosła 149, dwu-gwiazdkowych 582, trzy-gwiazdkowych 1259, cztero-gwiazdkowych 374, pięcio-gwiazdkowych 65, innych 111, łącznie 2540 hoteli. Dla porównania w roku 2013 było ich 2107.

Po przeanalizowaniu wpływu turystyki na gospodarkę Ministerstwo zdecydowało się wprowadzić kampanii KAMPANIE POT na rynku krajowym 2018 r: „Ale POLSKA!” - kampania z wykorzystaniem produktów nagrodzonych Certyfikatem POT, „Złoty Certyfikat POT” - kampania dla najlepszego certyfikowanego produktu, „Polska – zobacz więcej – weekend za pół ceny” - pobudzenie aktywności turystycznej mieszkańców Polski i zachęcenie ich do wypoczynku w kraju, również poza sezonem turystycznym.

(P.B.)







Dziękujemy za przesłanie błędu