Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
03/09/2018 - 12:05

Chyliła się ku upadkowi, a zmieniła się w coś pięknego [ZDJĘCIA]

Sądeczanie jeszcze do niedawna patrzyli na zrujnowaną kamienicę przy ulicy Piotra Skargi w Nowym Sączu ze smutkiem i politowaniem. Wielu dla własnego bezpieczeństwa przechodziło na drugą stronę ulicy. Bali się, że ledwo trzymający się fragment elewacji spadnie im na głowę. Dzisiaj przecierają oczy ze zdumienia.

Zastanawiają się czy to ta sama kamienica, czy nie? Dzisiaj w uratowanym, odrestaurowanym i zmodernizowanym na potrzeby szkoły budynku zabrzmi "pierwszy dzwonek".W odnowionej kamienicy zaczyna od dzisiaj funkcjonować między innymi szkoła podstawowa, którą będzie prowadziło Jezuickie Centrum Edukacji (JCE).

Sądeczanie oglądają kamienicę po remoncie i gruntownej modernizacji chociażby z zewnątrz i z niedowierzaniem kręcą głowami. Popadająca w ruinę kamienica, której balkony przed rozsypaniem się podtrzymywały drewniane stemple zamieniła się w coś pięknego. Nad całym wielomiesięcznym procesem przywracania kamienicy dawnej świetności czuwały służby konserwatora zabytków.

Zobacz także: Tego się nikt nie spodziewał! Zamiast w gruzowisko zamienia się w coś wyjątkowego [ZDJĘCIA]

Budynek wzniesiony w 1872 roku został uratowany od zagłady praktycznie w ostatnim momencie. Teraz, po zakończonym remoncie warto zajrzeć do jej wnętrza. To doskonałe połączenie starego z nowym. Umiejętnie wkomponowana nowoczesna architektura w starą kubaturę, dla niektórych może być miłym zaskoczeniem. Wewnętrzny dziedziniec jest częściowo oszklony zamknięty w aluminiowych profilach.

Dzisiaj budynek wzięli we władanie uczniowie, którzy uczyć się będą w Jezuickim Centrum Edukacji.

Kamienica zmieniła się nie do poznania. Inwestor, czyli Towarzystwo Jezuickie Dom Zakonny zrobił wszystko, co było możliwe, aby uratować ten budynek i przystosować go do potrzeb szkoły. Budynek został częściowo pokryty nowym dachem. Zamontowano nowe okna, wymieniono stare balkony. Na nowych pojawiły się piękne odnowione stare, kute balustrady.

Wnętrze kamienicy też jest imponujące. Robi wrażenie. Oprócz sal lekcyjnych oraz sal do nauki języków obcych, urządzone zostały również nowoczesne pracownie: chemiczna i fizyczna, z której korzystać będą uczniowie Liceum Jezuickiego, a także stołówka z zapleczem do wydawania posiłków. Kamienica bezpośrednio przylega do budynku JCE. Dlatego też oba budynki zostały połączone w jedną całość. Inwestorowi udało się uratować i zachować część starych, zabytkowych elementów, jak chociażby m.in. wspomniane balustrady zdobiące balkony.

- W kamienicy udało się wygospodarować sześć dużych sal lekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej - mówi o. ks. Radosław Robak, dyrektor JCE w Nowym Sączu.  - Oprócz nich są dwa duże laboratoria i siedem nieco mniejszych sal do nauki języków obcych. W kilkukondygnacyjnym budynku jest winda. Budynek, od strony dziedzińca jest przeszklony. Ma dwie przewiązki. Jedną z nich uczniowie będą wchodzili bezpośrednio na salę gimnastyczną.

Wykonawca miał, jak zaznacza ks. dyrektor naprawdę sporo pracy. W najgorszym stanie była oficyna budynku, która się dosłownie rozsypywała na oczach ekipy remontowej. Uratowanie tej części budynku było naprawdę trudnym wyzwaniem. Stosunkowo dobrze zachowała się natomiast fasada kamienicy, która została pięknie odrestaurowana. Inwestor, w ramach prowadzonych prac remontowych musiał przesunąć klatkę schodową.

Remont kamienicy połączony z jej modernizacją trwał od wiosny ubiegłego roku.

- Firma, która podjęła się tego gigantycznego zadania - EKO - REM - BUD z Łabowej poradziła sobie doskonale - dodaje dyrektor Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu. - Naprawdę świetni fachowcy. Zapraszam już na uroczyste poświęcenie budynku przez Ojca Prowincjała, które odbędzie się 20 września br.

Jan Cabak jest właścicielem firmy, która wykonała ten gigantyczny remont przyznaje, że kamienica przy ul. Piotra Skargi była w katastrofalnym stanie technicznym.

- W osiemdziesięciu procentach substancji budynku nadawało się do rozbiórki - mówi Jan Cabak. - Kamienica została wzmocniona. Co dało się wymienić to wymieniliśmy. W budynku jest zainstalowane inteligentne oświetlenie w salach lekcyjnych. Zespół bardzo doświadczonych projektantów z biura projektowego z Bochni umiejętnie połączył stare z nowym. Kierownikiem budowy podczas tego remontu  był mój syn Łukasz, absolwent tego liceum.

Gigantyczny remont  był możliwy, bo Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny wystarało się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.Część pieniędzy do remontu kamienicy dołoży też Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu.

[email protected], Fot. IM. - Zdjęcia z wnętrza kamienicy - podczas etapu wykończeniowego.

Chyliła się ku upadkowi, a teraz jest perełką




Chyliła się ku upadkowi, a teraz jest perełką






Dziękujemy za przesłanie błędu