Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/01/2018 - 18:15

Chcesz mieć chodnik, zbuduj go z sąsiadem. "Czyn społeczny" może wrócić w Nowym Sączu

Radni intensywnie pracują nad nowym statutem miasta. Informowaliśmy o planach uporządkowania kwestii odznaczeń dla mieszkańców, dzis więcej o inicjatywie lokalnej.

- Inicjatywa lokalna daje taką możliwość, aby mieszkańcy mieli szerzej uchyloną furtkę do współodpowiedzialności za własne otoczenie. Na czym to ma polegać?  Kiedy na przykład miasto nie ma aktualnie środków na daną inwestycję, albo ze względów logistycznych i ilości prac nie może być ona zrealizowana, to opcję działania otrzymują mieszkańcy - powiedział Patryk Wicher.

Zobacz: Nie będzie już pośmiertnego Honorowego Obywatelstwa. Radni planują zmiany w odznaczeniach

Jak ma to wyglądać w praktyce? - Na osiedlu brakuje chodnika, a jego budowy nie uwzględniono w budżecie. Jednak jeden z mieszkańców okolicy ma firmę produkującą kostkę brukową i chciałby dać materiał na wykonanie prac. Urząd bierze na siebie kwestię formalnej dokumentacji oraz wykonania. Chodzi o tego typu partnerstwo. Działa to również w drugą stronę, pieniądze na chodnik są, ale nie ma możliwości wykonać go w najbliższym czasie. Okazuje się, że na osiedlu mieszka brukarz i chciałby dla dobra lokalnej społeczności taki chodnik wykonać - dodał przewodniczący Komisji Statutowo-Prawnej. 

- Nie ma sprecyzowanego zakresu porozumienia. Może to być w stosunku 50 do 50 procent, jeśli chodzi o podział współpracy miasta z mieszkańcami. Nic nie stoi na przeszkodzie również, kiedy będą to proporcję 70 do 30. Dochodzi do porozumienia w zakresie materialnym, wykonawczym lub finansowym - wyjaśnił przewodniczący w rozmowie z portalem „Sądeczanin” o zmianach w miejskim statucie.

Na konkrety musimy jeszcze poczekać. - Inicjatywa lokalna wpisana jest w rozdział społeczeństwa obywatelskiego, aby miasto mogło dynamicznie się rozwijać. Współuczestniczenie w budowaniu Nowego Sącza jest istotne. Na razie umieszczamy to w propozycji statutu, aby zapis znajdował się w podstawie naszego prawa lokalnego. Takowa ustawa również istnieje. Do inicjatywy lokalnej powstanie szczegółowy regulamin, uchwała kompatybilna do uzupełnienia części statutu. Trzeba wypracować szeroki model współpracy. W niektórych miastach to funkcjonuje, ma różnorodną formułę - podsumował Patryk Wicher.

MŚ ([email protected]). Fot. archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu