Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/03/2018 - 17:50

Charles E. Meerill pośmiertnie otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu

Amerykański filantrop, członek jednej z najbogatszych rodzin w Stanach Zjednoczonych przez lata związany był z Nowym Sączem. Zmarł w ubiegłym roku, dokładnie 29 listopada.

- Przyznaliśmy kolejny tytuł Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu. Otrzyma go Julie Boudreaux i pośmiertnie Charles Merrill. To wyjątkowi ludzie dla Sądeckiego Sztetlu, zasłużeniu w budowaniu bliskich nam wartości - zakomunikowali przedstawiciele sztetlu.

Odznaczenie będzie przekazane na uroczystej gali 25 marca. Kim był Charles E. Meerill Jr. ?

Urodził się w 1920 roku, był synem milionera, założyciela Merrill Lynch, jednego z najważniejszych banków w USA. Zacięcia ekonomicznego po ojcu nie odziedziczył, a iemal całkowicie poświęcił się filantropii i walce z segregacją rasową w amerykańskich szkołach. Do Polski przyjechał z ciekawości, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, nasz kraj był na trasie jego wielkiej podróży po Europie.

W czasie wojny jako żołnierz miła okazję walczyć ramię w ramię z Polakami. Poznał też tragedię holokaustu i wspierał Żydów. Po jej zakończeniu nadal przedkładał powołanie społecznika nad biznes. Dzięki jego funduszom stypendialnym edukację na różnych szczeblach zdobyło dziesiątki tysięcy dzieci na całym świecie.

Polska stała się jego przybraną ojczyzną, gdy po śmierci pierwszej żony związał się z mieszkanką Nowego Sącza amerykańskiego pochodzenia Julie Boudreaux. Żył w naszym mieście, na co dzień zupełnie anonimowo i wyjątkowo skromnie, bo nigdy nie chwalił się ani swoim majątkiem ,ani działalnością dobroczynną. Dzielił z systematycznymi wizytami w USA i wycieczkach po świecie.

- Tytuł Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu jest przyznawany na Sądecczyźnie osobom i instytucjom zaangażowanym w dialog między religijny i zasłużonym w dbaniu o dziedzictwo historyczne mniejszości narodowych. Specjalna statuetka przyznawana jest przez Sądecki Sztetl, program Fundacji Nomina Rosae.

Do tej pory w ten sposób wyróżniono: Markusa Lustiga (2015 r.), Annę Grygiel-Huyryn; Kazimierę i Józefa Jaroszów (2016 r.), Mońka Goldfingera (2016 r.), Władysława Żaroffe i prof. Irę Goetza (2017 r.). Gala wręczenia statuetki odbywa się w marcu, kiedy przypada Europejski Dzień Pamięci Sprawiedliwych, bowiem takimi osobami są dla nas Wyróżnieni - wyjaśniają inicjatorzy tytułu.

MŚ ([email protected]) fot. archiwum sadeczanin.info, Sądecki Sztetl







Dziękujemy za przesłanie błędu