Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
26/05/2018 - 19:55

Burze z piorunami i grad. Synoptycy ogłosili alert pogodowy dla Małopolski

Burze z piorunami, grad i silny wiatr - takiej pogody należy spodziewać się w dużej części kraju po upalnej sobocie. Przez środek Polski - od Pomorza przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie - rozciąga się pas możliwych opadów i burz, ostrzegają synoptycy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, części warmiński-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dziś wieczorem i w nocy mogą pojawić się tam kolejne burze. 

W trakcie burz może spaść między 20 a 40 mm deszczu, a wiatr może osiągać do 75 km na godzinę w porywach. 

Co oznaczają ostrzeżenia IMGW?

Alert pogodowy pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Należy spodziewać się utrudnień, w tym opóźnień w ruchu i zmian planów imprez plenerowych. 

Alert pogodowy drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Podczas jego obowiązywania należy dostosować swoje plany do warunków pogodowych.W każdym wypadków zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

[email protected] fot. T.K

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu