Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/06/2018 - 13:00

Barszcz zaatakował gminę Chełmiec

Najpierw pojawił się w pobliżu mostu w Kurowie, teraz w Małej Wsi. Barszcz Sosnowskiego znowu w natarciu. Wyrósł w miejscu, gdzie może być dużym zagrożeniem.

Białe parasole, toksycznej rośliny budzą obawy mieszkańców Małej Wsi, bo rosną nieopodal kompleksu boisk przy ulicy Starowiejskiej.

- Rośnie tu tego strasznie dużo. To poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych którzy tam spacerują - alarmuje mieszkaniec wsi i  przesyła do naszej redakcji całą zdjęciową dokumentację, łącznie z mapą Google.

- Barszcz  Sosnowskiego  przy Starowiejskiej? - dziwi się Jakub Potoczek w wydziału ochrony środowiska w urzędzie gminy Chełmiec.  - Nikt nam tego nie zgłaszał,  ale  natychmiast to sprawdzimy i  zlecimy utylizację  rośliny ochotniczej straży pożarnej.  Trzeba to zrobić szybko, zanim  rozpylą się nasiona.

Czytaj też I znowu zaatakował. I znowu stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo

 Jak mówi Potoczek, to nie pierwszy alarm  o skupisku niebezpiecznej rośliny  na terenie gminy.

- Mieliśmy też zgłoszenie z Paszyna i z Wielogłów, gdzie barszcz Sosnowskiego rośnie za wałami oczyszczalni ścieków. Apelujemy do mieszkańców, żeby zgłaszali się bezpośrednio do nas, albo do straży gminnej - mówi urzędnik.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może zakończyć się prawdziwą katastrofą, a w skrajnych wypadkach  może nawet doprowadzić do śmierci.  Zetknięcie z wydzielaną przez roślinę substancją. prowadzi do powstania zaczerwienienia, swędzenia, bąbli, głębokich bolesnych owrzodzeń, brązowych blizn, bielactwa, a także poważnych oparzeń z martwicą skóry włącznie.

 Czytaj też Ale numer! Niedźwiedź grasuje w naszych Beskidach, bo... szuka dziewczyny

Jak radzą sobie z utylizacją  podstępnej rośliny strażacy, lub inne wyspecjalizowane służby?   Muszą mieć  specjalne kombinezony z tworzywa sztucznego, chroniące  całe ciało, w szczególności twarz i ręce.  Barszcz Sosnowskiego, który może osiągać nawet do 3,5 metra wysokości,   trzeba ściąć i zniszczyć  za pomocą specjalnych chemikaliów.  

Roślina występuje najczęściej na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Jej parzące działanie nasila się podczas wysokich temperatur oraz większej wilgotności powietrza.

[email protected] fot.czytelnik







Dziękujemy za przesłanie błędu