Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 lutego. Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
19/07/2018 - 07:50

Alert najwyższego stopnia dla Małopolski. Czy grozi nam powódź?

Intensywne opady i groźba podtopień, najbliższe godziny będą niespokojne dla mieszkańców Małopolski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia.


Alert hydrologiczny  trzeciego stopnia  ma obowiązywać na terenie województwa małopolskiego do czwartku do godziny 12.

czytaj też Skandal? Sądecki potok zarośnięty jak dżungla. Jak jeszcze poleje, to ich zaleje

- W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych zwłaszcza w zlewniach Skawy, Raby oraz Dunajca. Stan alarmowy może zostać przekroczony także na Małej Wiśle w profilu Jawiszowice – prognozuje synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Czytaj też Wielka powódź na Sądecczyźnie w 1997 roku. Tragedie, których nigdy nie da się zapomnieć. Czy to się znowu może zdarzyć?

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zapewnia, że stan rzek jest na bieżąco monitorowany. Gdyby jednak doszło do zagrożenia powodziowego, służby są w pełnej gotowości. 

Ulewy dały się we znaki mieszkańcom Limanowej, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Część mieszkańców miasta nie ma wody w kranach. Stacja uzdatniania wody przy ulicy Starodworskiej została zalana przez rzekę Łososina, która wystąpiła z brzegów. Jeżeli woda opadnie, dostawy  zostaną dziś przywrócone. Na terenie powiatu limanowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Czytaj też Ten deszczowy lipiec jest do bani! Pytamy synoptyka, kiedy wróci lato?

W całym województwie małopolskim stany alarmowe są już przekroczone na rzekach Czarny Dunajec, Biały Dunajec, Dunajec, Ochotnica i Białka.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, w związku z utrzymującymi się opadami deszczu m.in. w zlewni Dunajca,  przewiduje dziś do godz. 12 dalszy wzrost poziomu wody w rzekach. Spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych.

Wedle zapowiedzi synoptyków dopiero weekend będzie słoneczny. Do piątku w Małopolsce pogoda zbliżona do tropikalnej - deszcz, wysoka wilgotność powietrza i ciągle ciepło.

[email protected] fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku