Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/03/2017 - 14:15

Zagraniczni goście o Kongresie Samorządów: Najlepsza konferencja w Europie

To jedno z najlepszych miejsc w Unii Europejskiej do wymiany poglądów i do zdobywania konkretnej wiedzy na temat budowania dobrej strategii promocji własnego regionu i wyrównywania szans rozwojowych… tak o Europejskim Kongresie Samorządów mówili zagraniczni uczestnicy spotkania .

Kraków na dwa dni stał się samorządową stolicą Europy. W III Europejskim Kongresie Samorządów uczestniczyło blisko 2 tys. osób - liderów regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata nauki i biznesu, kultury, z ponad 40 krajów.

Szczególnie samorządowcy  zza granicy byli pod wrażeniem rozmachu przedsięwzięcia i perfekcyjnego przygotowania kongresu, który - jak zgodnie przyznają jest  jedną z największych konferencji międzynarodowych w Europie, poświęconych  zagadnieniom polityki regionalnej, współpracy samorządów z władzą centralną i przedstawicielami nauki oraz biznesem.

To jedno z najlepszych miejsc w Unii Europejskiej, gdzie od innych można się nauczyć co zmienić na lepsze w swoim mieście czy regionie -mówił Emil Boc, były premier Rumunii, obecnie prezydent miasta Kluż-Napoka.

- To świetne miejsce do spotkań z innymi samorządowcami z wielu krajów europejskich. W śród uczestników byli między innymi Ukraińcy, Mołdawianie i Rosjanie. To fantastyczne, kiedy myślimy o budowaniu jednej, wspólnej Europy - podkreślał Emil Boc- Najważniejsze, że jako samorządowcy dzielimy się doświadczeniami, bo to lokalne władze są najbliżej obywateli. Jeżeli udaje się rozwiązać problemy na poziomie lokalnym, regionalny, to rozwiązanie problemów na poziomie krajowym będzie o wiele łatwiejsze. Te kwestie dyskutowaliśmy nie tylko podczas licznych naprawdę świetnych debat. Także w kuluarach. Bo ogromną wartością tej konferencji jest także możliwość nawiązania kontaków nieformalnych.

Europejskie Forum Samorządów chwalił także Irlandczy, Kieran McCarthy, radny miasta Cork.

- Jestem tu już drugi raz. To dla mnie bardzo ważna konferencja ponieważ łączy w sobie perspektywę polską, regionalną i europejską - podkreślał Kieran McCarthy.

Dla wiceministra rozwoju regionalnego i budownictwa w Mołdawii Iona Stratulata Europejskie Forum Samorządów było okazją do zdobywania wiedzy na temat możliwości wykorzystania funduszy europejskich dla lokalnego rozwoju.

- To dla nas ważne podkreślał mołdawski polityk, bo mamy nadzieję, że wkrótce i my staniemy się częścią Unii Europejskiej.

Zaganiania związane z unijnymi funduszami interesowały także chorwackich samorządowców. Tulio Demetlika, przewodniczący komitetu do spraw samorządów w chorwackim parlamencie i burmistrz miasta Labin podkreślał, że jego kraj jako najmłodszy członek Wspólnoty jest dopiero na początku drogi w realizowaniu unijnych projektów.

Do krajów UE szerokim strumieniem płyną nie tylko pieniądze unijne. Regionalne samorządy mogą korzystać także z funduszy szwajcarskich. O tym, jak dobrze wykorzystać je na inwestycje mówił Guido Beltrani, dyrektor Buira Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Hans Jurgen Best wiceprezydent niemieckiego miasta Essen podkreślał w rozmowie z Sądeczaninem Info, że każdy region ma swoje potrzeby i niezwykle ważna jest umiejętność przygotowania odpowiedniej strategii rozwoju. To pozwoliło zamienić górnicze Essen w zielone miasto i centrum kultury.

Z doświadczeń niemieckiego Essen może czerpać stolica Albanii, Tirana. Arbjan Maznik, wiceburmistrz miasta Arbjan Mazniku, w rozmowie z Sądeczaninem Info mówił o przygotowania do realizacji wielkiego projektu, który ma zamienić Tiranę w miasto ekologiczne.  

Dwudniowy program Kongresu obejmował ponad 80 wydarzeń (bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje) i został realizowany w ścieżkach: Finanse, Środowisko, Gospodarka, Społeczeństwo, Innowacje, Biznes i Miasto. Obrady Kongresu relacjonowało blisko 100 dziennikarzy.







Dziękujemy za przesłanie błędu