Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
13/04/2018 - 13:35

Wiwat Jan Długosz, wiwat Nowy Sącz! Barwny Orszak przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA/WIDEO]

Siedmiuset uczniów oraz nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu a także i innych szkół podstawowych i średnich przeszło dzisiaj w barwnym orszaku ulicami miasta. Poprowadził go - oczywiście - sam Jan Długosz, historyk, kronikarz i wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.

Organizowane po raz czwarty wydarzenie ma przede wszystkim przybliżyć postać tego wybitnego historyka i kronikarza. Jest to postać silnie związana z Nowym Sączem i Sądecczyzną. Ten sekretarz i kanclerz kardynała Zbigniewa Oleśnickiego uczył i przysposabiał do dorosłego życia synów Kazimierza Jagiellończyka na zamku w Nowym Sączu w latach 1469-70. Jego imię nosi I LO i jedna z głównych ulic Nowego Sącza. W reprezentacyjnej sali sądeckiego Ratusza jedno z malowideł przedstawia właśnie Długosza w otoczeniu królewskich synów.

W tym roku to wydarzenie doskonale wpisało się w obchody 200-lecia I Liceum Ogólnokształcącego, jak również w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Barwnemu Orszakowi patronował prezydent miasta Ryszard Nowak. Inicjatorami tego widowiskowego przedsięwzięcia, do którego, co roku przyłącza się coraz więcej uczestników i szkół są dwaj nauczyciele historii z I LO: Jacek Tomasik i Michał Zacłona. Ten ostatni wcielił się w postać sławnego kronikarza.

Orszak przeszedł z placu przed I LO na Planty. Tam do wspaniale poprzebieranej młodzieży i ich opiekunów przemówił Jan Długosz, a potem barwny korowód przeszedł na płytę sądeckiego rynku.

W barwnym orszaku szli Jan Długosz, król Kazimierz Jagellończyk z królową, białogłowy, rycerze, wróżbici, duchowni, kaci i alchemicy, biedacy, żebracy. Na sądeckim rynku powitał ich wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, który oddał uczestnikom orszaku we władanie sądecki rynek.

Tradycyjnie przed ratuszem zorganizowano gry i zabawy, takie, jakie królowały w czasach, kiedy żył król Kazimierz Jagiellończyk.

[email protected], Fot. IM, Film Krzysztof Stachura

IV Orszak Jana Długosza

Nowy Sącz - IV Orszak Jana Długosza
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu