Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 15 listopada. Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda
20/10/2018 - 19:50

Wielka uroczystość w parafii św. Jana Pawła II. Dziś poświęcenie kościoła

W niedzielę 21 października biskup diecezjalny ks. dr Andrzej Jeż, podczas uroczystej mszy, poświęci nową świątynię na osiedlu Barskie w Nowym Sączu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.

Po sześciu latach nabożeństwa będą odbywały się w przepięknym kościele pw. św. Jana Pawła II, który został wzniesiony dzięki znaczącemu wysiłkowi wielu parafian.  

- Świątynia jest dedykowana naszemu rodakowi świętemu Janowi Pawłowi II - mówi ks. Zbigniew Biernat, proboszcz parafii  pw. św. Jana Pawła II. - Poświęcenie kościoła zbiegło się w czasie z przeżywaną 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i odpustem parafialnym.  Kościół został wybudowany dzięki ofiarności parafian naszej parafii, jak również przyjaciół z parafii patronackich. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom.

Do tej pory wierni korzystali ze znajdującej się obok kaplicy. W niej odbywały się nabożeństwa. Była ona jednak niewielka.

Budowa świątyni, która jutro zostanie poświęcona rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. W maju 2016 roku  biskup tarnowski ksiądz dr Andrzej Jeż dokonał symbolicznego wmurowania w fundament  budującego się kościoła kamienia węgielnego pochodzącego z  grobu św. Piotra Apostoła i pobłogosławionego  przez papieża Franciszka. Wtedy też ordynariusz tarnowski poświęcił dwa nowe dzwony.

Budowa  świątyni trwała niecałe cztery lata.

- Biskup diecezjalny ks. Andrzej Jeż jest związany z tym miejscem od samego początku - dodaje proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. - Budowa została zakończona. Wszystko dzięki Bożemu błogosławieństwu i opiece św. Jana Pawła II.

Prace wewnątrz świątyni trwały do ostatnich dni przed uroczystościami. Warto zaznaczyć, że twórcą projektu koncepcyjnego zespołu sakralnego (kościoła oraz plebani wraz z domem parafialnym) jest Grzegorz Ratajski z Tychów.

Budynek zaprojektowano jako jednonawowy z transeptem czyli nawą prostopadłą do osi kościoła oddzielającą część główną świątyni od prezbiterium. Świątynia powstała na planie krzyża. Może pomieścić prawie tysiąc wiernych.

W kopule  kościoła znajdują się cztery witraże trzech archaniołów - Rafała, Gabriela i Michała oraz Anioła Stróża.

- Witraże w kopule są codziennie podświetlane od zachodu  słońca do 21.30, a więc do godziny, w której odszedł św. Jan Paweł II - opowiada ksiądz proboszcz. - Nad ołtarzem głównym również znajduje się też witraż. Przedstawia Ducha Świętego. Jest to kopia witraża z Bazyliki św. Piotra. W marmurowej posadzce, przed ołtarzem można zobaczyć herb papieski.

Do świątyni prowadzą przepiękne drzwi, na których znajdują się sceny z życia św. Jana Pawła II. Od narodzin do śmierci Ojca Świętego. Nad scenami odlanymi z brązu pracował Rafał Cywiński z Krakowa.

[email protected], Fot. IM.   

Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II

Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Trzeci Festiwal Filmowy "Nowy Sącz, Nowe Kino" rusza już w piątek:


Dziękujemy za przesłanie błędu

Motoryzacja Jesienią 2018 Partnerzy