Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/12/2017 - 06:35

Walny Zjazd Członków SKT Sądeczanin: kultura, wojsko i ekologia po sądecku [WIDEO]

W poniedziałek, przed godziną siedemnastą, pojawili się w okolicy sądeckiego ratusza. Mieszkańcy Nowego Sącza zwrócili uwagę, że tajemnicze postaci pospiesznie znikały za drzwiami magistratu, bo ich charakterystyczne stroje przyciągały wzrok. Co działo się w murach ratusza?

Przybyli z każdego zakątka Sądecczyzny. Reprezentowali sól Ziemi Sądeckiej - matki tylu znamienitych bohaterów, uznanych działaczy i mecenasów kultury. To właśnie w tym dniu do Nowego Sącza ściągnęły rzesze ludzi, pamiętających złożoną deklarację. Deklaracja brzmi jak poniżej:

„Świadomi, że historia i tradycja stanowią o naszej tożsamości, pragniemy troszczyć się  o duchowe i materialne dziedzictwo przodków oraz pomnażać dobra, które symbolizują nasz region. W tym celu zrzeszamy się w ramach Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i wyrażamy wolę pełnienia służby Ojczyźnie poprzez dbałość o społeczny, kulturalny i intelektualny rozwój Ziemi Sądeckiej. Odwołujemy się zarazem do słów Ojca Świętego Jana Pawła II: „Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu!

Zjazd SKT Sądeczanin

Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie to następnym pokoleniom..." W myśl tych słów pragniemy wyznaczać kierunki działania Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i zrzeszać ludzi, ceniących wartości i tradycje lokalne, wpisujące się w bogatą tradycję polską i europejską.”

Walny Zjazd Delegatów Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”

4 grudnia o godzinie 17  w nowosądeckim ratuszu odbył się Walny Zjazd Delegatów Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Stowarzyszenie skupiające mecenasów kultury, pisarzy, twórców ludowych, działaczy społecznych, samorządowców, przedsiębiorców, regionalistów, przedstawicieli oświaty, historyków jest jedną z młodszych inicjatyw Zygmunta Berdychowskiego, ale już wywiera wpływ na otoczenie.

Zjazd SKT Sądeczanin

Po uznaniu zebrania za prawomocne i udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi wprowadzono nowelizację statutu. Nowy zarząd ukonstytuował się w składzie:

Prezes Zarządu:
Zygmunt Berdychowski

Członkowie Zarządu:

  • Jan Smoleń,
  • Leszek Skowron,
  • Paweł Szczygieł,
  • Jan Dziedzina,
  • Bolesław Faron,
  • Sławomir Wróblewski,
  • Jan Golonka,
  • Zenon Szewczyk,
  • Aleksander Rybski,
  • Janina Obrzut,
  • Magdalena Motyka,
  • Monika Fikiel-Szkarłat
    Zjazd SKT Sądeczanin

Komisja Rewizyjna:

  • Jan Radzik,
  • Witold Kaliński,
  • Benedykt Poręba,
  • Zbigniew Berdychowski,
  • Stanisław Sukiennik

Sąd Koleżeński:

  • Magdalena Cięciwa,
  • Kazimierz Gizicki,
  • Wincenty Tokarz,
  • Ewa Matuła

Zjazd SKT Sądeczanin

Podczas zebrania podjęte zostały również dwie uchwały, dzięki którym członkowie SKT Sądeczanin wyrośli niejako na pionierów zmian, które mogą mieć niebagatelny wpływ na przyszłe losy Sądecczyzny. Mowa tu o projekcie uporządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego oraz i przede wszystkim - inicjatywnie przywrócenia do Nowego Sącza jednostki wojskowej. Treść tej drugiej uchwały przytaczamy poniżej:

Przywróćmy wojskowe mundury na ulice Nowego Sącza

„„Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" apeluje do władz samorządowych oraz rządowych o podjęcie działań zmierzających do utworzenia w Nowym Sączu jednostki wojskowej odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Dnia 14 listopada 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronność - do przeszło  200 tys. zwiększy się liczebność sił zbrojnych.

Wobec powyższego, w odpowiedzi na współczesne wyzwania bezpieczeństwa stoimy na stanowisku, że należy podjąć działania na rzecz przywrócenia jednostki wojskowej w Nowym Sączu.

W okresie międzywojennym w Nowym Sączu stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Powstał na przełomie listopada i grudnia 1918 roku, wsławił się m.in. w walkach w latach 1918-1920 na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim, Małopolsce oraz wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku w ramach II Brygady Górskiej Pułk walczył w obronie Nowego Sącza.

Odwołując się do tradycji stacjonującej w okresie międzywojennym jednostki stwierdzamy, że przywrócenie jej do Nowego Sącza leży w interesie obronności kraju, jak i sądeckiego regionu, gdzie głęboko zakorzenione są tradycje patriotyczne, jak i walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

Apelujemy do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz władz samorządowych o wyrażenie poparcia dla niniejszej  uchwały.”

Zjazd SKT Sądeczanin

Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” jest znane z takich inicjatyw jak Zjazd Sądeczan, konkurs historyczny „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” czy Nagroda literacka im. ks. prof. Bolesława Kumora. Aktualnie skupia ponad 250 członków. Realizuje również wachlarz przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i społecznym.

Wydarzenie uświetniło wystąpienie honorowego gościa zaproszonego na to wydarzenie -  pana Leszka Migrały - sądeckiego historyka, działacza niepodległościowego, przewodniczącego oddziału Civitas Christiana, redaktora naczelnego Almanachu Sądeckiego, sekretarza rocznika sądeckiego. Wykład dotyczył historii Nowego Sącza, jego znaczenia w historii oraz stanowił próbę dotarcia do właściwych powodów założenia miasta i jego rozkwitu. W tym roku ukazała się najnowsza książka Leszka Migrały „Historia Nowego Sącza”. (pb)






Dziękujemy za przesłanie błędu