Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 grudnia. Imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
10/03/2018 - 11:20

W Nowym Sączu jedynie 2,5 procenta uczniów nie chodzi na religię [WIDEO]

Kuria Diecezjalna w Tarnowie przygotowała dane, które obrazują, jak dużo uczniów nie uczęszcza na lekcje religii. Najwięcej w Tarnowie, a najmniej w Brzesku. W Nowym Sączu 2,5 procent uczniów zrezygnowało z katechezy.

W diecezji tarnowskiej 2,4 procent uczniów nie uczęszcza na lekcje religii. Najwięcej, bo aż 5,7 procent młodych ludzi rezygnuje z katechezy w liceach. Lepiej sytuacja wygląda w zespołach szkół, gdzie znajdują się technika, szkoły branżowe i licea profilowane. Tam jedynie 1,4 proc. uczniów nie chodzi na religię.

Jak uczniowie tłumaczą swoją rezygnację z lekcji religii?

- Niektórzy chcą mieć więcej czasu na naukę i przygotowanie do matury. Były też deklaracje niewiary i stwierdzenia, że rodzina nie chodzi do kościoła, więc i oni rezygnują z religii. Niektórzy nie zgadzają się z nauką społeczną i moralną Kościoła. Są i tacy, którzy twierdzą, że przesilili się w trakcie przygotowania do bierzmowania i chcą odpocząć. Mamy nadzieję, że  kiedyś wrócą na lekcje religii – tłumaczy ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Uczniowie bardzo często nie są świadomi, że opuszczanie religii będzie miało konsekwencje w życiu parafialnym.

- To m.in. kwestia przygotowania do różnych sakramentów świętych. Jeżeli ktoś ignorował lekcje religii to pojawia się pytanie czy taka osoba rzeczywiście jest gotowa do tego, żeby przyjmować poszczególne sakramenty święte. Pytanie też, w jaki sposób można uzupełnić te braki, które powstały, bo ktoś nie uczęszczał na katechezę” – dodaje ks. Lelito.

Najwięcej, bo aż 4,7 proc. uczniów nie chodzi na religię w Tarnowie. W Nowym Sączu z katechez zrezygnowało 2,5 proc. młodych, w Bochni 1,9 proc, w Dębicy 1,7 proc, w Mielcu 1,6 proc., a w Brzesku 1,5 procent. W szkołach średnich na terenie diecezji tarnowskiej wszystkich uczniów jest ponad 45 tysięcy. Na religię nie chodzą 1063 osoby, w tym 53 niekatolików.

RG [email protected] Film Diecezja Tarnowska, Fot. Ks. Marian Kostrzewa

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu