Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
03/11/2017 - 18:55

Szynobus zamiast mostu: kiedy pierwszy kurs? MPK odpowiada, że

Prezydent Ryszard Nowak podczas uroczystego wbicia łopat pod budowę mostu heleńskiego z przekonaniem deklarował, że szynobus zostanie uruchomiony jeszcze przed zamknięciem mostu, po to, by sądeczanie przyzwyczaili się do korzystania z tego środka transportu a przede wszystkim po to, by mieli czas odpowiednio sobie wszystko zorganizować. Po raz kolejny pytamy w ich imieniu: kiedy to nastąpi? Daty nadal nie ma, ale za to mamy nowe szczegóły, które przybliżą sądeczanom temat od strony technicznej.

Dziś o postępy w przygotowaniach do uruchomienia szynobusu zapytaliśmy wiceprezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sławomira Rybarskiego. Dlaczego akurat jego? Bo to MPK zajmuje się organizacją transportu od strony logistycznej. Jak to będzie wyglądało w praktyce? MPK najpierw musi wyłonić odpowiednią firmę, która ma możliwości techniczne, by obsłużyć linię: czyli sam szyno bus i kadrę do jego obsługi w tym motorniczych. Co to będzie za firma? Tego jeszcze nie wiadomo.

Zobacz też: Chełmiec: Zamiast z Marcinkowic co godzinę puścić szynobus z Heleny co 20 minut. To najlepsze koło ratunkowe na czas budowy mostu heleńskiego

Natomiast już wiadomo, że w szyno busie zostaną zainstalowane czytniki biletów używanych na co dzień przez MPK, z jednego biletu będzie można korzystać i w miejskim autobusie i w szynobusie. To powinno sądeczanom mocno ułatwić korzystanie z obu rodzajów transportu elastycznie i adekwatnie do potrzeb. Rybarski zastrzega również, że spółka już myśli o automacie, w którym będzie można kupić bilet jednorazowy, bo „kierowca” szynobusu nie będzie miał jak się tym zajmować.

Pewne jest też – z oczywistych uwarunkowań technicznych – że szynobs będzie kursował wahadłowo a po każdym zakończeniu trasy konieczna będzie wymagana przepisami przerwa technologiczna. – To nie autobus, który może wjechać do zajezdni i zaraz z niej wyjechać. W przypadku szynobusu wymagane jest za każdym razem sprawdzenie instalacji – zastrzega wiceprezes.

Oczywiście nie pozostanie to bez wpływu na rozkład.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu