Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/10/2018 - 15:00

Sukces: Willa Marya ma wyremontowany murek. Kiedy odrestaurują sam budynek?

Nic tak nie cieszy dziennikarskiej braci jak fakt, że nasze interwencje przynoszą wymierny skutek. Po dwóch artykułach na temat zniszczonego murku okalającego zabytkową Willę Maryę przy ul. Jagiellońskiej 60 dziś z satysfakcją donosimy, że murek jest wyremontowany.

O tym, że Willa Bolesława Barbackiego jest w coraz gorszym stanie a murek wzdłuż ulicy miejscami po prostu się rozpada pisaliśmy w artykułach: 

Nowy Sącz: na tym ma polegać ratowanie zabytku? 

Nowy Sącz: ten mur się po prostu wali a z nim historia naszego miasta...

Jak wygląda ogrodzenie dziś? Zobaczcie.

O podobnych problemach z pozostałymi zabytkowymi nieruchomościami w Nowym Sączu rozmawialiśmy przy okazji z Leszkiem Zakrzewskim, szefem sądeckiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego. Według naszego rozmówcy świetnym sposobem na uporządkowanie spraw własnościowych byłaby wymiana nieruchomości. W zamian za przejęcie kamienicy miasto mogłoby oferować właścicielom choćby należące do samorządu niezabudowane działki.

- Na przykład na jakąś czteroarową działkę w dobrej lokalizacji. Miasto na tym nic raczej nie postawi, a dla kogoś może to być atrakcyjna oferta. Tylko trzeba z tymi ludźmi rozmawiać. Przyszły prezydent lub prezydentowa powinna zacząć od spotkania z konserwatorem zabytków i przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich takich obiektów w mieście – dzieli się swoim punktem widzenia Zakrzewski.

A zaraz potem dodaje, że już dawno w Nowym Sączu powinien zostać stworzony przewodnik architektoniczny. – Nasze miasto może się pochwalić wyjątkową secesyjną architekturą i powinno się z tym reklamować. Tym bardziej, że tworzyli ją nasi architekci. Są budynki, które zaprojektował Zenon Remi. Mamy dwa kościoły Teodora Talowskiego: cudowny kościół kolejowy i kościół Kazimierza, piękny kościół Sasa- Zubrzyckiego w Biegonicach. To są perełki i każdy kto odwiedza nasze miasto i zachwyca się nimi powinien wiedzieć, jakie są ich dzieje.

Szef PTH w Nowym Sączu uważa wręcz, że podobne informacje powinny być umieszczone bezpośrednio na albo obok zabytków. Zastrzega też, że jeśli podobne obiekty przejdą w ręce miasta, to do ich odrestaurowania nie można brać firm kierując się tylko ceną w przetargu, ale takich specjalistów, którzy rzeczywiście przywrócą obiekt do wyglądu z epoki. – Tu nie można robić tylko zwykłego remontu. To trzeba zrobić tak pieczołowicie, łącznie z odtworzeniem kolorów, jak zrobiono to przy remoncie dworca PKP.

 Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu