Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
12/07/2018 - 12:45

Stary Sącz: jeden bilet i gwarancja, że do pracy stawisz się na czas?

Od sierpnia - jeśli radni nowosądeccy przyjmą stosowną uchwałę - mieszkańcy gmin Stary Sącz i Rytro którzy korzystają z szynobusu na trasie do Nowego Sącza w ramach jednego, zintegrowanego biletu, będą mogli też bez ograniczeń korzystać ze wszystkich autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Czy dzięki temu rozwiązaniu szynobus w końcu się zapełni?

W rozmowie z burmistrzem Jackiem Lelkiem skonfrontowaliśmy uwagi starosądeczan związane z funkcjonowaniem tego rozwiązania.

- Na jednym bilecie kolejowym, na przykład na miesięcznym, będzie można się poruszać wszystkimi pociągami na linii Stary Sącz – Nowy Sącz oraz wszystkimi autobusami MPK w całej sieci MPK (czyli również tymi, które jeżdżą do innych gmin – dop. red.) –podkreśla na wstępie samorządowiec.

Zobacz też: Zmieniają rozkład jazdy szynobusu na wakacje. Zobacz nowe godziny kursowania

Zaznacza też, że to oferta, która daje olbrzymie możliwości poruszania się po mieście nie tylko w drodze do/z pracy, ale również wtedy, gdy wypadnie nam coś po drodze – na przykład konieczność zrobienia zakupów, pójścia do lekarza itp. Nie będzie nas ograniczać ani czas, ani trzymania się określonego numeru autobusu.

No dobrze, a co w sytuacji gdy nie chcemy korzystać z biletu miesięcznego? Chodzi tu o turystów i te osoby, które do Nowego Sącza wybierają się sporadycznie. Lelek podkreśla, że i tacy pasażerowie będą mogli korzystać w pełni z dobrodziejstwa biletu zintegrowanego. Dla nich właśnie przewidziano bilet czasowy, do wykorzystania w ciągu 60 minut od chwili wejścia do szynobusu.

Zobacz też: Stary Sącz: Radny Szewczyk żąda chodników zamiast szynobusu

Lelek odnosi się też do kolejnych zastrzeżeń związanych tym razem z faktem, że ostatnie kursy szynobusu są koło godziny 20. A przecież wiele osób pracuje – szczególnie w sezonie letnim i w branżach związanych z turystyką – zdecydowanie dłużej. Turyści też mogą nie chcieć dostosować się do tak wczesnej pory. Burmistrz Starego Sącza uważa, że takie obawy są zupełnie nieuzasadnione – rozwiązanie z szynobusem ma pomóc rozładować korki w godzinach szczytu. Poza szczytem – można przemieszczać się autem i bez żadnych przeszkód autobusami.

Władze Starego Sącza po raz kolejny przypominają, że bilety na szynobus można kupić już w trakcie podróży. Dlatego brak kas na tutejszym dworcu PKP nie powinien nikogo ani odstraszać, ani zniechęcać.

Na zakończenie Lelek mocno podkreśla, że wszyscy powinni pamiętać, że dzięki szynobusowi zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, o której dotrzemy w dane miejsce. Przy jeździe samochodem to obecnie – w okresie, gdy most heleński jest zamknięty – to zazwyczaj wielka niewiadoma.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018