Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
17/08/2017 - 07:40

Po 68 latach spełnią ostatnie życzenie skazańca… [WIDEO/ZDJĘCIA]

20 sierpnia, w niedzielę w Starej Wsi (powiat brzozowski) w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy kolegium ojców jezuitów odprawiona zostanie msza, o którą błagał dzień przed rozstrzelaniem ks. Władysław Gurgacz, kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Dlaczego dopiero po 68 latach?

Bo dopiero kilka tygodni temu, gdy IPN przekazał siostrze ks. Władysława Gurgacza dokumenty związane z jego procesem okazało się, że jest wśród nich list, który kapłan napisał 14 sierpnia 1949 roku, dzień po tym, jak władze komunistyczne wydały na niego wyrok śmierci.

List kierowany był do proboszcza parafii w Starej Wsi, gdzie kapelan Wyklętych urodził się a potem sprawował nowicjat. Nigdy nie trafił do adresata. Co w nim było?

Otóż ks. Gurgacz błagał w nim o odprawienie mszy św. w jego intencji. To było jego ostatnie życzenie przed śmiercią. O niesamowitej historii związanej z listem, nieustannym poszukiwaniu informacji o działalności oddziału ks. Gurgacza opowiada Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. Ks. Władysława Gurgacza.

Zobacz też: Hala Łabowska: Upamiętnią ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN

Msza odprawiona zostanie o godzinie 10.30. Chętni z naszych okolic mogą dojechać na miejsce autokarem zorganizowanym przez wspomnianą Fundację „Osądź mnie Boże”, PPAN i Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Jednocześnie, dwa tygodnie temu między Halą Łabowską a Halą Pisaną w Beskidzie Sądeckim kręcono ujęcia do fabularyzowanego dokumentu o ks. kapelanie Władysławie Gurgaczu. Właśnie tam znajdowała się leśna baza oddziału. Wcześniej zdjęcia do produkcji kręcono m.in. w Krynicy-Zdroju, Starej Wsi i Jabłonicy Polskiej.

Zobacz też: Rośnie kult ks. Gurgacza. Modlitwa na Hali Łabowskiej

Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak a kierownictwa produkcji podjęła się jego żona Beata Popławska-Walusiak. Operatorem kamery jest Michał Bożek, z którym reżyser m. in przygotował długometrażowy film do kin studyjnych „…teraz i w godzinę śmierci”.

- W postać ks. Władysława Gurgacza wcielił się Wojciech Trela. Rolę partyzantów „Żandarmerii” odegrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” wraz z prezesem Stowarzyszenia „Żandarmeria” Kamilem Olesińskim. W pierwszym dniu zdjęć na planie filmowym byli obecni pracownicy Oddziału IPN w Krakowie: Dawid Golik, Marcin Chorązki i Michał Masłowski, prowadzący prace porządkowe w rejonie dawnego obozowiska partyzanckiego PPAN.

Ponadto z Krakowa przybył ks. Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, udzielający konsultacji do realizowanych scen związanych z liturgią Mszy św. rytu przedsoborowego (trydenckiego). W pierwszym dniu asystował mu diakon Michał Kołodziej FSSP, a w drugim – kleryk Łukasz Zaruski z Instytutu św. Grzegorza Wielkiego – informuje Jacek Zegadlewicz. .

5 sierpnia po godz. 16.00 w miejscu obozowiska partyzantów, przy ołtarzu zrekonstruowanym przez Jakuba Klimczaka z Maciejowej, ks. Marcin Kostka FSSP odprawił Mszę św. trydencką.

Premiera filmu odbędzie się 26 listopada w Krakowie w kinie „Kijów”.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura Zdjęcia z planu: dr Józef Wieczorek Zdjęcia archiwalne: Tadeusz Ryba, ze zbiorów Archiwum Oddziału IPN w Krakowie

Powstaje film o ks. Władysławie Gurgaczu




Zdjęcia z planu: dr Józef Wieczorek Zdjęcia archiwalne: Tadeusz Ryba, ze zbiorów Archiwum Oddziału IPN w Krakowie






Dziękujemy za przesłanie błędu