Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/11/2017 - 13:25

Nie bądź obojętny! Twój telefon może uratować komuś życie

Zima zbliża się wielkimi krokami, a temperatury są coraz niższe. Każdego roku w Małopolsce w okresie jesienno-zimowym umiera kilka osób z powodu wychłodzenia organizmu. Sądeccy policjanci rozpoczęli akcję „Zima”, która ma na celu uniknięcie podobnych sytuacji.

Policjanci apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które znajdują się w sytuacji zagrażającej życiu.

- Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu, ale także osoby starsze i samotne, mające trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach – przestrzega rzecznik prasowy sądeckiej policji Iwona Grzebyk-Dulak.

Co robić, gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie?

- Wystarczy telefon pod  numer alarmowy 112 lub 997 czy 986. Jeden telefon może uratować czyjeś życie – dodaje.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, policjanci z sądeckiej komendy  prowadzą liczne działania, które mają pomóc ludziom bezdomnym, samotnym i bezradnym, jak też znajdującym się pod wpływem alkoholu i przebywającym pod gołym niebem bez dachu na głową lub w pomieszczeniach nieogrzewanych czy opuszczonych. Takie osoby są w szczególny sposób zagrożone śmiercią na skutek wychłodzenia.

Funkcjonariusze będą nadzorować miejsca, w których wieczorami i nocą gromadzą się bezdomni. Częściej będą kontrolować dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku gdy spotkają osoby bez dachy nad głową, doprowadzą je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których otrzymają fachową pomoc.

- Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub wytrzeźwienia.

RG [email protected] Fot. Ilustracyjne Sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu