Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
21/07/2018 - 23:45

Nasz rząd kupił 142 samoloty za 300 dolarów, Wiśniowski woli odrzutowiec [WIDEO]

Choć piękne stare samoloty i niesamowite pokazy akrobatyczne w wykonaniu mistrzów lotnictwa to już wizytówka pokazów lotniczych organizowanych Łososinie Dolnej, to wyjątkowo mocnym punktem imprezy była prezentacja cacek należących do sądeckiego potentata w produkcji bram Andrzeja Wiśniowskiego. Na zaproszenie Aeroklubu Podhalańskiego zaprezentował swój odrzutowiec i dwusilnikowy śmigłowiec Agusta 109.

O śmigłowcu Agusta 109, najdroższym prywatnym śmigłowcu w Polsce i Learjecie, pierwszym prywatnym odrzutowy tej klasy w naszym kraju pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Agusta Andrzeja Wiśniowskiego: najdroższy prywatny śmigłowiec w Polsce! [FILM]. Tam znajdziecie ich najważniejsze dane techniczne.

W tej publikacji chcemy się skupić na innych niesamowitych maszynach zaprezentowanych z okazji 100-lecia lotnictwa. I tak na łososińskim niebie można było obejrzeć RWD-5, polskiej konstrukcji lekki samolot turystyczny, którym Stanisław Skarżyński jako pierwszy Polak w historii pokonał Atlantyk. W garniturze i kapeluszu pokonał dystans z Saint Louis w Senegalu do Maceió w Brazylii.

Zobacz też: Ten jarmark każdemu w duszy gra. Tortury tylko dla zainteresowanych [WIDEO]

Potem przyszła pora na prezentację dwóch samolotów Piper Cub. To jedna z najpopularniejszych maszyn szkolno – turystystycznych w historii światowego lotnictwa. I teraz czas na anegdotę – rząd polski po zakończeniu II wojny światowej z racji braku własnej floty zakupił z demobilu z terenu Francji i Stanów Zjednoczonych 142 takie samoloty za okrągłą sumę… 300 dolarów. Część z nich była uszkodzona, ale i tak uznano to za wyjątkowo dobry interes.

Ale na tym nie koniec atrakcji. Po historii na niebie zaprezentowały się: szybkość i mistrzostwo a to za sprawą Grupy Akrobatycznej Firebirds. Zresztą zobaczcie nasza relację filmowa i posłuchajcie przy okazji instruktora lotnictwa, który wyjaśnia jak można uzyskać turystyczną licencję lotniczą.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku