Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
10/05/2018 - 19:25

Most heleński. Przemierzaliśmy go tysiące razy... To już koniec [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zamknięty w poniedziałek most heleński znika powoli z pejzażu Nowego Sącza. Przeprawa, która służyła mieszkańcom miasta i Sądecczyzny przez kilkadziesiąt lat zostanie zastąpiona nowoczesnym mostem.

Pracownicy firmy Banimex z Będzina będącej wykonawcą tego gigantycznego przedsięwzięcia, już w dniu zamknięcia mostu rozpoczęli jego rozbiórkę. Od strony osiedla Helena zaczęli zrywanie nawierzchni asfaltowej.

Dzisiaj prace na moście szły już pełną parą. Usunięte zostały barierki, zdejmowana była nawierzchnia od strony ruin sądeckiego zamku. Potężna maszyna zaczęła wyburzać most. Zobacz krótki filmik powyżej.

ZOBACZ: Tak będzie wyglądał nowy most heleński. Dostanie nowe imię?

Prace przygotowawcze do przebudowy układu komunikacyjnego ul. Krakowskiej, Legionów, Bulwar Narwiku i Tarnowskiej prowadzone są już w rejonie istniejącego jeszcze skrzyżowania. Ulica Legionów zmienia się powoli w plac budowy. Dzisiaj światła, jak i część pasów na wspomnianym skrzyżowaniu były wyłączone. W południe ruch samochodów był niewielki.

Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, w dniu zamknięcia mostu heleńskiego powiedział, że etap rozbiórki starej przeprawy potrwa około dwóch miesięcy. - Oczywiście niezależnie od tego prowadzone będą prace związane ze stawianiem podpór tymczasowych, na których będzie wykonywana konstrukcja nowego mostu heleńskiego – mówił kilka dni temu szef MZD w Nowym Sączu.

Zaczęło się na dłogo przed budową: Kłótnie o nowy most heleński

– Nowy most będzie podparty na środku tylko na jednym filarze. Konstrukcja nowoczesnej przeprawy, jak zapewnił szef MZD, jest gotowa w 85 proc. Przypomnijmy, że jedno z potężnych stalowych przęseł nowego mostu wytwarza Wytwórnia Konstrukcji Stalowych w Grybowie, która w ubiegłym roku obchodziła 70-lecie istnienia. Na niepowtarzalną konstrukcję nowego mostu, jak mówią znawcy tematu, potrzeba będzie cztery tysiące ton stali. Kiedy w Nowym Sączu pojawią się elementy nowego mostu? - Planujemy przewozić je z końcem maja – dodaje kierownik budowy. 

– Transport musi być perfekcyjnie przygotowany. Są to bardzo długie elementy mające po około 38 metrów długości i ważące po prawie 50 ton. Plan transportu jest opracowany. Firmy transportowe, które będą realizowały to przedsięwzięcie znają specyfikę terenu.

Elementy będą transportowane nocą W okresie wakacyjnym, najprawdopodobniej w czerwcu, albo na przełomie czerwca i lipca zostanie zamknięte skrzyżowanie pod zamkiem oraz skrzyżowanie ul. Krakowskiej, Starowiejskiej i Dunajcowej na osiedlu Helena.

- W dwa miesiące chcemy wykonać wszystkie prace związane z przebudową skrzyżowania, z wybudowaniem nowych elementów infrastruktury podziemnej – zapowiada Mirek.

[email protected], fot. IM.

Most heleński znika metr po metrze

Wyburzanie mostu heleńskiego. Aż żal patrzeć jak niknie miejsce tak wrośnięte w pejzaż Nowego Sącza.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu