Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
12/10/2017 - 07:20

Masz ochotę zajrzeć śmierci w oczy? Nie? To zbadaj piersi [WIDEO]

Nadal najczęstszą przyczyna zgonów na raka piersi jest niechęć pań do badania – kobiety po prostu badań nie robią. I to nie dlatego, że je nie stać albo nie ma takiej możliwości. Sądeckie członkinie Europa Donna chcą to zmienić i dlatego po raz kolejny zapraszają kobiety na badania mammograficzne. Jak z nich skorzystać?

- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet na świecie. Rocznie, na świecie zachorowuje na raka piersi ponad półtorej miliona kobiet z czego ponad 31 procent umiera. W krajach rozwiniętych jest nieco lepiej, pewnie dlatego, że jest stosowana profilaktyka. W Europie prawie pól miliona kobiet choruje. Zgonów jest 143 tysiące, czyli 29 procent. W Polsce, rocznie, zachorowuje na raka piersi około 17 tysięcy pań. Umiera – pięć tysięcy. W województwie małopolskim, w 2014 roku zachorowało 1379 i zmarło 446 kobiet.

Zobacz też: Marsz Różowej Wstążki. Rak piersi to nie wyrok (ZDJĘCIA!)

- Statystyki mówią same za siebie, dlatego my co roku w październiku staramy się namawiać do badania, wychodzić na ulice, wychodzić z propozycjami żeby się panie badały. Głowna przyczyna tego, że jest tak duszo zgonów, to jest niestety późna diagnostyka. Panie za późno zgłaszają się na badania mammograficzne i jest to prawie 80 procent.

Okazuje się również, że kobiety nie korzystają nawet z programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgłasza się do niego jedynie 30 procent uprawnionych kobiet. A co roku mogą się zbadać panie między pięćdziesiątym a 69 rokiem życia.

Europa Donna zaprasza wszystkie panie, by 15 października skorzystały z badań zorganizowanych przez Stowarzyszenie w galerii Trzy Korony. Tym, którym ten termin nie pasuje mogą zaresjetsrowac się na badania w poniedziałek i wtorek, 16 i 17 października. Z badań mogą skorzystać – nieodpłatnie – panie po 40-tym i po 70-tym roku  życia, czyli te, którym badań nie gwarantuje NFZ. Szczególy w materiałach filmowych. 

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu