Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/08/2017 - 08:35

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja przypomina o jej zastosowaniu

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga funkcjonariuszom w dbaniu o bezpieczeństwo i spokój mieszkańców. Na ten temat rozmawialiśmy z Iwoną Grzebyk-Dulak, Oficerem Prasowym Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

- Każdy ma możliwość aktualizacji informacji. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”, „używanie środków odurzających”, „akty wandalizmu” czy „nieprawidłowe parkowanie”, „przekraczanie dozwolonej prędkości”, „żebractwo” i wiele innych. Zgłoszenia są anonimowe, więc nie trzeba podawać swoich danych. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Wymiernym efektem działań Policji w wyniku naniesionych na mapę zagrożeń jest obecność policjantów w miejscach, w których oczekuje tego społeczeństwo - powiedziała nam asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji.

Od 14 września 2016 roku, czyli od daty uruchomienia mapy na Sądecczyźnie, do dnia 12 lipca 2017 roku wprowadzono ogółem 2204 zagrożenia. To plasuje Nowy Sącz na drugim miejscu w Małopolsce pod względem popularności wykorzystania tego narzędzia. Częściej korzystają z niej tylko mieszkańcy Krakowa. Wszystkie wpisy są sprawdzane przez policjantów z terenu miasta i powiatu. Zagrożenia potwierdzone objęte są dodatkową służbą patrolową i obchodową.

Policjanci ruchu drogowego weryfikują wszystkie zgłoszenia dotyczące pojawiających się na mapie problemów oraz wykroczeń związanych z naruszeniem obowiązujących przepisów w zakresie ruchu drogowego.

W kategoriach tych zgłoszeń na Sądecczyźnie dominują:

  • przekroczenie dozwolonej prędkości,
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa,
  • nieprawidłowe parkowanie.

Pozostałe kategorie weryfikują policjanci komórek patrolowo-interwencyjnych oraz dzielnicowi we współpracy z policjantami służby kryminalnej (szczególnie w przypadku zgłoszeń dot. używania środków odurzających).

W kategoriach tzw. wykroczeń porządkowych pojawiają się głównie:

  • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
  • dzikie wysypiska śmieci,
  • żebractwo.

- Na terenie naszego miasta część służb związanych z weryfikacją zagrożeń naniesionych na mapę realizowana jest w ramach służb ponadnormatywnych, czyli ze środków przeznaczonych na tego typu służby z Urzędu Miasta Nowego Sącza. Służby te realizowane są w formie patroli pieszych, ale też patroli rowerowych - podsumowała Iwona Grzebyk-Dulak. 

Michał Śmierciak ([email protected]). Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu