Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/04/2019 - 17:15

Jak Polak pobił na słowa Niemca i Francuza w dyskusji w Krakowie [WIDEO]

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno mówić o nowoczesnej demokracji oraz państwie przyjaznym obywatelom. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla ich mieszkańców inwestycji. Czy stały rozwój regionów można uznać za sukces demokracji? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź brzmiała tak. Teraz już nie jest taka jednoznaczna - to konkluzja debaty plenarnej wieńczącej Europejski Kongres Samorządów.

Idea decentralizacji samorządu terytorialnego uznawana jest za kluczowy element demokracji – mówił prowadzący debatę Jan Rokita były poseł, obecnie publicysta -  Jest ideą, która stanowi fundamentalną część ładu demokratycznego. Byłby to banał, gdyby nie fakt, że okoliczności polityczne, w jakich znajdujemy się teraz w Europie wskazują na to, że jeszcze pięć, dziesięć lat temu  możliwa do stawiania teza dziś jest wątpliwa.

Jak mówił Rokita, można poddać w wątpliwość to czy obecnie narody europejskie, ze swoimi problemami społecznymi i politycznymi chcą zdecentralizowanego państwa, czy rączej oczekują silnej, scentralizowanej władzy, która rozwiąże ich problemy.

- Można postawiać sobie pytanie na ile decentralizacja jest nadal przedmiotem zainteresowania dla nowych ruchów politycznych w Europie. Myślę, o tych partiach politycznych, które niebawem mogą odegrać znacząca rolę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polska, w której rządy sprawuje Prawo i Sprawiedliwość,  jest niewątpliwie europejskim papierkiem lakmusowym  pokazującym, że władza centralistyczna może mieć bardzo silne poparcie społeczne. A przecież jeszcze kilka lat temu mówiło się o Unii Europejskiej jako o Europie Regionów dodał Rokita.

Uczestnikiem debaty byli  Ignacio Sanchez Amor, minister do spraw polityki terytorialnej Portugali, Martin Zeil, były minister gospodarki w Bawarii, Irakli Kadagiszwili, gubernator administracji Kachetii w Gruzji oraz profesor Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ignacio Sanchez Amor mówił, że powrót idei centralistycznych w Portugalii zbiegł się w czasie z kryzysem finansowym, który wymagał silnej władzy państwa i ministra finansów. Trzeba było swój plan naprawczy  przedstawić Brukseli.

- Po wyjściu z kryzysu nie powracamy w Hiszpanii na drogę decentralizacji – mówił  Ignacio Sanchez Amor.

- Martin Zeil, były minister gospodarki w Bawarii zauważył, że wyzwaniem dla Europy jest polityka rynku gospodarki społecznej, która łączy wolny rynek z zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości społecznej. To kwestia zaufania do Unii Europejskiej – mówił Zeil.  – O Niemcach mówiło się, że to skała w morzu, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie inne rynki europejskie. Wyjście ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii pokazuje, że  na rynku panuje bałagan i to, że nie ma na to planu. Trzeba walczyć o Europę –  dodał niemieckim polityk.

Irakli Kadagiszwili, gubernator administracji Kachetii w Gruzji, która  która aspiruje  do Unii Europejskiej, mówił o postępującej w jego kraju  decentralizacji na poziomie samorządu, ale - jak zaznaczył - finansowanie jest ściśle związane z budżetem centralnym.

Debata finałowa podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie

Także we Francji odezwały się tendencje zmierzające do centralizacji władzy – mówił   Antoine Godbert. - Przyczynił się do tego głęboki kryzys społeczny, którego przejawem jest ruch „żółtych kamizelek”.

Jak  te procesy przebiegały w Polsce?

- Nie ma wątpliwości co do jednej rzeczy  dotyczącej idei centralizacyjnej. Prawo i Sprawiedliwość jest partią państwową, która bardzo silenie chce budować  władzę centralną.  Można odnieść wrażeniem, że wbrew temu co mówimy, może się okazać, że takie jest właśnie oczekiwanie społeczne – stwierdził Jan Rokita?

Do tego stwierdzenia w znakomitym wystąpieniu odniósł się profesor Zdzisław Krasnodębski, socjolog, filozof społeczny, publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu w Bremie, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, od 2018 jego wiceprzewodniczący. Posłuchaj wystąpienia profesora Krasnodębskiego

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu