Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/02/2018 - 12:10

Mija 1 rocznica śmierci Danuty Szaflarskiej, aktorki z Kosarzysk

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Danuty Szaflarskiej. Aktorka zmarła 19 lutego 2017 roku, w wieku 102 lat. Na przełomie marca i kwietnia ma zostać ogłoszony konkurs na projekt pomnika artystki w formie huśtawki, który stanąłby w Piwnicznej.

Danuta Szaflarska urodziła się  w 1916 roku  w Kosarzyskach, w gminie Piwniczna-Zdrój. Zadebiutowała w nowosądeckim teatrze amatorskim, prowadzonym przez Bolesława Barbackiego.  Pierwszą rolą, którą zagrała był epizod w „Holsztyńskim” Słowackiego. Wcieliła się wtedy w postać małego chłopca Michasia.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej ukończyła Warszawski Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką. Występowała na deskach Teatru Polskiego w Wilnie (do 1941 roku), a  po wojnie - krakowskiego Teatru Starego, Teatru Kameralnego w Łodzi, a także Teatrów - Współczesnego, Narodowego i Dramatycznego w Warszawie.

Zawsze powtarzała, że miała  bogate życie. - Wszystko się przy mnie zmieniało. Żeby coś dobrze zrobić, trzeba bardzo pracować. Dzisiaj, tak samo jak dawniej. Jestem szczęśliwa, bo gdy kocha się zawód człowiek jest szczęśliwy” –  mówiła Danuta Szaflarska  w 2013 roku, podczas spotkania w Piwnicznej-Zdroju.

Danuta Szaflarska zagrała m.in. „Zakazanych piosenkach” (1946), Skarbie (1948), Lalce” (1977), "Pajęczarkach" (1993), "Pożegnaniu z Marią" (1993), „Nieznanej opowieści wigilijnej” (2000), „Żółtym szaliku” (2000) oraz - filmach Doroty Kędzierzawskiej „Pora umierać” (2007) i „Inny Świat”.

- „Huśtawka poświęcona aktorce stanąć ma na rynku w Piwnicznej.  Na przełomie marca i kwietnia ogłoszony zostanie konkurs na projekt.  Na wybudowanie pomnika  potrzeba około 150 tysięcy złotych. Pieniądze można wpłacać na specjalnie uruchomione konto, a także wrzucać do puszek. Te stanęły m.in. w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz w kilku miejscach w Piwnicznej. Trwają też starania, by zbiórkę prowadzić np. w krakowskich teatrach” – informuje  na stronie internetowej Radio Kraków. ( żródło Radio Kraków, 4 stycznia, 2018 rok)

(MaK) fot. archiwum autora.







Dziękujemy za przesłanie błędu