Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
22/11/2015 - 13:05

Związek Podhalan w Łącku ma dziesięć lat

Dzisiaj (22 listopada) od uroczystej mszy świętej rozpoczęły się obchody 10-lecia istnienia Związku Podhalan w Łącku, którym towarzyszyły Zoduski Muzykonckie. W trakcie uroczystości zostały wręczone wyróżnienia i odznaczenia. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W łąckiej świątyni zgromadziły się rzesze mieszkańców w strojach regionalnych, przyszły całe rodziny,dzieci, młodzież  przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści władz powiatowych, gminnych oraz delegacje kół Związku Podhalan z ościennych miejscowości, a także delegacje strażaków. Poczty sztandarowe i zespoły muzyczne szczelnie otoczyły ołtarz, a potem popłynął śpiew: "Hej wirchy pikne, wirchy zielone, Ojca Świantygo ulubione, chodził se po nik Jan Paweł-Polok, odpocywoł na górskik halak". Nabożeństwo zostało odprawione w gwarze górali łąckich.

Wśród licznie przybyłego duchowieństwa byli: ks. Stanisław Kowali, kapelan Związku Podhalan, ks. Zbiniew Kras, kapelan prezdenta RP, ks. Robert Biel z Jazowska, ks. Kazmierz Klimczak, ks. Józef Słowik z Czarnego Potoku, ks. prałat Józef Trzupek.

- Z miłości do tradycji pielęgnują kulturę ludową, wśród której pierwsze miejsce zajmuje Bóg i za to należy im się najwyższy szacunek - mówił  ks.   proboszcz Janusz Paciorek.

Po nabożeństwie w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela korowód w strojach regionalnych przeszedł z muzyką regionalną  i banderią konną do remizy OSP, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Gości witał Piotr Krzywdziński "z muzyką od malućkiego".

Gości witał prezes łąckiego oddziału Związku Podhalan – Tomasz Ćwikowski.

- Z okazji jubileuszu 10-lecia Związku Podhalan, całej Góralskiej Społeczności pragnę serdecznie pogratulować wielu lat owocnej działalności. To święto wszystkich, którzy dbają o zachowanie pamięci o tym, jak ważne jest pochodzenie. Związek Podhalan jest bowiem organizacją szczególną – skupia mieszkańców całego świata, których łączy tradycja, kultura i dziedzictwo Podhala – ukochanej Ziemi Ojców. Dzisiejszy Jubileusz jest doskonałą okazją, aby podziękować za Waszą niezwykłą działalność – powiedział starosta nowosądecki Marek Pławiak.

 Uczestnicy wydarzenia obejrzeli przedstawienie teatralne "O Bidzie i złotych jabłkach" Marii Kownackiej, które na gwarę łącką przełożyła Jadwiga Dybiec.

 – Pisarka w latach 60-tych ubiegłego wieku przyjeżdżała do Zabrzeży koło Łącka – mówił Tomasz Ćwikowski, prezes łąckiego oddziału Związku Podhalan. –  Przygotowaliśmy przedstawienie, przełożyliśmy na gwarę i pokazujemy. Nazwa tego przedstawienia to ‚O biedzie i złotych jabłkach’ : jak to bieda dawniej w Łącku była, a dopiero później nastały nowoczesne sady i ludziom było lepiej. Wtedy bieda wyzbierała małe bidusie i z Łącka uciekła.

W trakcie spotkania wręczono po raz pierwszy odznaczenia zasłużony dla kultury górali łąckich. Otrzymali je: Danuta Rams, Krzysztof Krzywdziński, Antoni Plechta i Stanisław Wolański. Odznaki zasłużonych dla oddziału otrzymali: ks. Stanisław Kowalik, Kinga Ogórek, Wojciech Bogucki, a pośmiertnie - Franciszek Pogwizd i Jerzy Hejmej.

...

Związek Podhalan Oddział w Łącku bardzo prężnie działa, godnie reprezentując gminę podczas wielu uroczystości regionalnych i kościelnych. Jego członkowie chętnie pokazują się w strojach regionalnych, co dodatkowo podkreśla walory „Małej Ojczyzny”. Od momentu założenia liczba członków rośnie systematycznie. Dzisiaj związek liczy ponad 200 osób. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do Związku przybywa coraz więcej młodych ludzi, prężnie i chętnie w nim działających. Dało to odzwierciedlenie w obecnych wyborach. Znaczną część Zarządu stanowią młodzi ludzie. Nie robią tego dla rozgłosu, czy też dla wartości materialnych, ale z własnych chęci. Związek Podhalan Oddział w Łącku może również pochwalić się dużą ilością muzykantów. Mamy aż cztery kapele, które uczestniczą we wszystkich uroczystościach uświetniając je swoim muzykowaniem.

Związek Podhalan jest organizacją skupiającą w swoim gronie nie tylko rodowitych Górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, lecz również sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez Górali polskich, jednym słowem wszystkich tych, którym na sercu leży dobro i rozwój tych ziem z poszanowaniem tradycji naszych Ojców. O tym jak szerokie jest oddziaływanie tych idei może świadczyć fakt, że w chwili obecnej należy do niego ponad 5 tysięcy członków, istnieje 75 oddziałów i 9 ognisk w kraju. Związek ma także swoje oddziały akademickie i młodzieżowe.

Związek Podhalan w swojej szerokiej działalności zajmuje się zarówno pielęgnowaniem kultury ziem górskich, wspieraniem rozwoju ekonomicznego jak i propagowaniem dbałości o środowisko przyrodnicze. Niemal przy każdym z oddziałów działa zespół regionalny,  ma też Związek własne wydawnictwa. Poprzez takie działania Związek Podhalan chce przyciągnąć ku sobie ludzi, o których można powiedzieć za Orkanem: „...miej charakter! (...) Ze wsią swoją rodzinną żyj-i daj jej co najlepsze, z duszy swej. Wróć braciom coś wiedzą zdobył. Nie przecinaj korzeni łączących cię z rodzinną ziemią, choćbyś na końcu świata się znalazł.”

Aktualny skład Zarządu: prezes: Tomasz Ćwikowski, zastępcy prezesa: Stanisław Wolański, Aleksander Grela, Grzegorz Czepelak, sekretarz: Ewa Gałysa, skarbnik: Katarzyna Kucharska, chorąży: Jan Słabaszewski, członkowie: Małgorzata Cebula, Jadwiga Dybiec, Piotr Krzywdziński i Alina Szczepaniak.

(Rob)

Fot, wideo: Rob

Fot. Maria Olszowska

Źrodło: własne, zwiazekpodhalan.eu

10-lecie Związku Podhalan w Łącku. Fot. Rob










Dziękujemy za przesłanie błędu