Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 lutego. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
przewiń w dół
Data Publikacji: 
09/11/2016 - 12:05

Zima może zaskoczyć. Nie zwlekajcie z wymianą opon!

Do warsztatów wulkanizacyjnych ustawiają się kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Nic dziwnego - synoptycy prognozują niskie temperatury i opady śniegu już od dzisiaj.

Większość kierowców próbuje wymienić opony w dzień wolny od pracy, ale to może okazać się trudne, gdyż właśnie wtedy kolejki do wulkanizatów są największe. W Krynicy pierwszy śnieg już się pojawił. W Nowym Sączu może popadać dzisiaj (9 listopada) i we czwartek, a termometry, według prognoz, mają pokazać zero stopni.

Zobacz też: Pogoda dla Sądecczyzny. Kiedy spadnie śnieg?

Po opadach deszczu i śniegu drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach bezpieczeństwo zwiększają solidne, zimowe opony. I choć w Polsce zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, robi to około 88 procent kierowców – wynika z badań przeprowadzonych w 2014 r. przez TNS Polska na zlecenie firmy Michelin. 

Zalety posiadania opon zimowych są jasne – zwłaszcza dla tych, którzy za długo zwlekali z wymianą. Jazda po śniegu autem z letnimi oponami nie jest miłym doświadczeniem. Nie polecamy przekonywanie się o tym na własnej skórze.

WARTO WIEDZIEĆ

W niektórych krajach Unii Europejskiej czas wymiany opon z letnich na zimowe jest uregulowany odpowiednią ustawą. Tak jest np. w Austrii i Słowacji, gdzie kierowcy od 1 listopada do 15 kwietnia mają obowiązek jazdy na zimówkach. Jazda na oponach letnich po 1 listopada naraża kierowcę na mandat w wysokości od 35 do 5 tys. euro. W Polsce prawo nie określa, kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe i zależy to od decyzji właściciela pojazdu. Niektórzy zwlekają do pierwszych opadów śniegu, by uniknąć szybszego zużycia zimowego bieżnika.

(KB)

Fot. KB
Komentarze Facebook