Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
09/11/2016 - 11:05

Zima może zaskoczyć. Nie zwlekajcie z wymianą opon!

Do warsztatów wulkanizacyjnych ustawiają się kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Nic dziwnego - synoptycy prognozują niskie temperatury i opady śniegu już od dzisiaj.

Większość kierowców próbuje wymienić opony w dzień wolny od pracy, ale to może okazać się trudne, gdyż właśnie wtedy kolejki do wulkanizatów są największe. W Krynicy pierwszy śnieg już się pojawił. W Nowym Sączu może popadać dzisiaj (9 listopada) i we czwartek, a termometry, według prognoz, mają pokazać zero stopni.

Zobacz też: Pogoda dla Sądecczyzny. Kiedy spadnie śnieg?

Po opadach deszczu i śniegu drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach bezpieczeństwo zwiększają solidne, zimowe opony. I choć w Polsce zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, robi to około 88 procent kierowców – wynika z badań przeprowadzonych w 2014 r. przez TNS Polska na zlecenie firmy Michelin. 

Zalety posiadania opon zimowych są jasne – zwłaszcza dla tych, którzy za długo zwlekali z wymianą. Jazda po śniegu autem z letnimi oponami nie jest miłym doświadczeniem. Nie polecamy przekonywanie się o tym na własnej skórze.

WARTO WIEDZIEĆ

W niektórych krajach Unii Europejskiej czas wymiany opon z letnich na zimowe jest uregulowany odpowiednią ustawą. Tak jest np. w Austrii i Słowacji, gdzie kierowcy od 1 listopada do 15 kwietnia mają obowiązek jazdy na zimówkach. Jazda na oponach letnich po 1 listopada naraża kierowcę na mandat w wysokości od 35 do 5 tys. euro. W Polsce prawo nie określa, kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe i zależy to od decyzji właściciela pojazdu. Niektórzy zwlekają do pierwszych opadów śniegu, by uniknąć szybszego zużycia zimowego bieżnika.

(KB)

Fot. KB

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Na zewnątrz coraz chłodniej. Jak oszczędnie palić w piecu i w dodatku tak, by spalać większość szkodliwych substancji? Radzi mistrz kominiarski Tomasz Szołdrowski


Dziękujemy za przesłanie błędu