Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/03/2016 - 08:30

Wygrana batalia Konieczka. Po "dociśnięciu" lokalnych polityków Newag w rządowym programie Luxtorpeda ! Dało się?

Nowosądecki Newag, podobnie jak jego rynkowy konkurent Pesa, zostanie ujęty w rządowym programie rozwoju krajowego przemysłu kolejowego "Luxtorpeda. Ministerstwo Rozwoju oficjalnie potwierdziło, że widzi potencjał w firmie należącej do Zbigniewa Jakubasa i będzie ją wspierać. Zbigniew Konieczek nie ukrywa, że to wynik skutecznej ofensywy jaką przypuścił na małopolskich parlamentarzystów. Wystarczyły dwa dni i sprawa ruszyła z miejsca - mówi prezes spółki.

Po tym jak Prezes Newagu Zbigniew Konieczek przyparł do muru małopolskich parlamentarzystów w sprawie rządowego programu rozwoju krajowego przemysłu kolejowego "Luxtorpeda 2.0" w błyskawicznym tempie sprawy przybrały inny obrót. Już we wtorek Konieczek  był w Warszawie na rozmowach  w ministerstwie rozwoju.

- Rozmawiałem z wiceministrem Witoldem Słowikiem i otrzymałem zapewnienie, że Małopolska, bo tu nie chodzi tylko o Newag, nie będzie pominięta w „Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”  wicepremiera Morawieckiego. Jak widać, poniedziałkowe spotkanie zorganizowane w naszej firmie z lokalnymi parlamentarzystami przyniosło oczekiwane efekty. Teraz  czekam na konkrety. Bo to, że mówimy o rozwoju branży kolejowej bardzo mnie cieszy, tylko teraz trzeba poznać szczegóły tego programu, bo jak na razie były to tylko przykładowe propozycje.  

Kiedy w połowie lutego wicepremier Mateusza Morawieckiego oficjalnie przedstawił „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” pojawiły się wątpliwości, czy Newag zostanie ujęty w rządowej strategii rozwoju dla kolejnictwa. W prezentacji ministra program obejmował swoim zasięgiem tylko województwo wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, gdzie działa największy rynkowy konkurent Newagu, bydgoska Pesa.

Teraz kierowany przez Morawieckiego resort tłumaczy, że przyjęty plan ma charakter kierunkowy, a poprzez wskazanie przykładowych programów rozwojowych rząd daje sygnał, że widzi potencjał w rozwoju konkretnych branż i będzie ten rozwój wspierał.

– W przypadku programu Luxtorpeda 2.0 źródłem tego potencjału są m.in. silne podmioty zajmujące się produkcją taboru kolejowego i komunikacji miejskiej na przykład  Pesa, Solaris i Newag, rosnący na całym świecie popyt na pojazdy z napędem niskoemisyjnym oraz duże środki unijne w perspektywie 2014-2020 na transport przyjazny środowisku - tłumaczy naszemu portalowi  Aleksandra Serkowska z  biura prasowego ministerstwa rozwoju - Chcemy żeby polskie firmy wykorzystały te sprzyjające warunki.

Jednocześnie Serkowska podkreśla, że Newag od dłuższego czasu był w kręgu dużego zainteresowania podmiotów centralnych i nigdy z niego nie wypadł,  o czym najlepiej świadczy fakt, że firma otrzyma dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w wysokości ponad 15 mln zł na produkcję hybrydowego zespołu trakcyjnego.  Pisaliśmy o tym Newag zrobi innowacyjny pociąg hybrydę !

Wejście Newagu do rządowego  programie rozwoju krajowego przemysłu kolejowego "Luxtorpeda oznacza, że sądecka spółka  dzięki udanej ofensywie prezesa Konieczka i małopolskich parlamentarzystów otrzyma wędkę. Czy złowi ryby?  Poseł Arkadiusz Mularczyk podczas poniedziałkowego spotkania w Newagu zauważył, że lobbing, lobbingiem, ale należy pamiętać o tym, że w Polsce jest ustawa o zamówieniach publicznych.

- Zarówno Newag jak i Pesa mogą startować w przetargach dotyczących taboru kolejowego i mają takie same szanse i takie same możliwości. To jest bardzo mocna i prężna firma, która przede wszystkim sama musi zabiegać o kontrakty w kraju i za granicą. Wygrywają oferty, które są lepsze. To jest naturalny element wolnego rynku - mówił Mularczyk .

Gra idzie o wielkie pieniądze bo na rozwój polskiego przemysłu kolejowego rząd chce przeznaczyć ok 8,5 mld euro. Pieniądze mają pochodzić  z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego przedstawia koncepcję rozwoju Polski w perspektywie 25 lat.

Kiedy Newag może spodziewać się konkretów?  Wedle zapewnień  ministerstwa rozwoju poszczególne elementy planu będą w najbliższych miesiącach i latach sukcesywnie wdrażane.

- Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Mateusza Morawieckiego,  ministerstwo we współpracy z innymi resortami w ciągu najbliższych miesięcy zaproponuje do przyjęcia Radzie Ministrów szczegółową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju. Szczegółowe rozwiązania dotyczące rządowego wsparcia przygotuje Polski Fundusz Rozwoju, którego powstanie zapowiada Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - brzmi odpowiedź biura prasowego ministerstwa rozwoju.

Agnieszka Michalik

fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu