Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/06/2016 - 11:05

Salon ogołocony z jednorękich bandytów. Akcja celników

Funkcjonariusze Urzędu Celnego zajęli w lokalu "Lucky" w Nowym Sączu pięć automatów do gry typu jednoręki bandyta - informuje Renata Listwan-Pach, z-ca rzecznika Izby Celnej w Krakowie. We wtorek (28 czerwca) po popołudniu celnicy przeprowadzili widowiskową akcję na reprezentacyjnym deptaku ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu.

O akcji funkcjonariuszy Urzędu Celnego na Jagiellońskiej iinformowaliśmy w tym samym dniu.Okazuje się, że z salonu z zamalowaną witryną, czynnym 24/h, drzwi się otwierają po dzwonku, celnicy wynieśli wszystkie pięć jednorękich bandytów funkcjonujących w tym przybytku. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, od stycznia br. prowadzenie gier na takich urządzeniach możliwe jest jedynie w kasynach, posiadających koncesję.

Okazuje się, że akcja celników miała charakter regualrnej obławy. 

- Izba Celna w Krakowie prowadzi systematyczne i sukcesywne działania w związku z identyfikowaniem nielegalnego urządzania gier hazardowych na automatach bez wymaganego zezwolenia - mówi Renata Listwan-Pach.-  Działania te są prowadzone w kierunku zidentyfikowania, rozpoznania miejsc  jak i podmiotów dopuszczających się naruszenia przepisów prawa i mają na celu zapobieżeniu  przestępstw określonych w  kodeksie karnym skarbowym
Stąd np. zatrzymanie 8 nielegalnych automatów w poniedziałek w Tarnowie, wczoraj 4 automaty w Tarnowie i te 5 w Nowym Sączu.

- Po przeprowadzonym postepowaniu karnym skarbowym skierowany zostanie  akt oskarżenia do sądu właściwego miejscowo. Decyduje miejsce popelninia przestępstwa, tak więc będzie to Sąd Rejonowy w Nowym Sączu, który zdecyduje o sankcjach - dodała Renata Listwin-Pach.

Jedna maszyna kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.  Samo posiadania automatu do gry nie jest karane. Karana jest gra na pieniądze na takich  urządzeniach, dlatego nielegalne kasyna maskują swoją działalność. Ich właściciele (przeważnie powiązani z półświatkiem) ryzykują, gdyż to intratny interes. Powoli jednak biznes przenosi się do internetu.

Zadawanie się z jednorękimi bandytami zawsze kończy się tak samo - długami i uzależnieniami.

Warto wiedzieć:

Sankcje (kodeks karny skarbowy):

Art. 107. § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

I oczywiście obligatoryjny przepadek mienia, (wartość jednego automatu kształtuje się od kilku do kilkunasty tysięcy zł.)

Od 2009 r. Służba Celna na bieżąco „rynek” nielegalnych gier na automatach kontroluje i monitoruje a osiągane wyniki są tego finalnym efektem: w 2015 r. zatrzymano 30 248 sztuk w całym kraju,  w Małopolsce  funkcjonariusze przeprowadzili 1042 kontrole i zatrzymali 2346 automatów.

(s), fot. czytelnik  







Dziękujemy za przesłanie błędu