Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
18/05/2016 - 13:15

Nowy Sącz: Godło w sądzie jeszcze w kwietniu było zgodne z konstytucją?

Kto i po co wymienił godło w jednej z sal Sądu Rejonowego w Nowym Sączu? A może godła na niezgodne z Konstytucją RP wymieniono też w innych salach? Według naszych ustaleń jeszcze 30 kwietnia w sali 2-02 wisiał biały orzeł na czerwonym tle, a nie srebrny na białym.

Wzornictwo nowego godła w jednej z sal Sądu Rejonowego w Nowym Sączu przypomina takie, jakie umieszcza się np. na granitowych elewacjach urzędów i instytucji państwowych. Na jego odstępstwa od zapisów w Konstytucji RP zwrócił uwagę Krzysztof Bzdyl jeszcze podczas rozprawy o wykrocznie, którą sądeckiemu fotografowi Sylwestrowi Adamczykowi wytoczyła Straż Miejska w Nowym Sączu (czytaj: Fotograf kontra Straż Miejska. Druga rozprawa Adamczyka, To jest godło Polski? Niepokojący symbol w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu). Prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej w Krakowie złożył w tej sprawie pismo do Dariusza Ramsa, prezesa Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z prośbą o wyjaśnienie.  

Nasze pismo zostało zarejestrowane i mamy potwierdzenie, więc czekamy na odpowiedź. Mają na to 30 dni – mówi Bzdyl.

Coś nas natchnęło i sprawdziliśmy jak ta sama sala wyglądała na zdjęciach z 30 kwietnia. I eureka... Godło wiszące na ścianie nad  miejscem sędziego było wtedy jeszcze zgodne z zapisami Konstytucji RP. Niestety nie udało nam się porozmawiać z prezesem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który ma dziś „dużo spotkań służbowych”, i spytać dlaczego godło zostało zamienione na niewłaściwe.

Przypominamy art. 28 Konstytucji RP, który brzmi:

„1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa”.

Po co im to? Jakby chcieli nas sprowokować do mocnych zachowań. Zaskoczyła mnie jeszcze odpowiedź sędziego, że prowadzi rozprawę w takiej sali jaką dostaje. Identycznie mówili sędziowie w czasach stalinowskich, kiedy dostawali za salę celę, a oskarżony siadał na kiblu. Dlatego takie sądy nazywano kiblowymi – dodaj Krzysztof Bzdyl.

Janusz Bobrek
Fot. JB – na zdjęciu rozprawa w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu w sali 2-02 z 30 kwietnia i z 16 maja







Dziękujemy za przesłanie błędu