Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/10/2016 - 20:15

Komisja sejmowa odrzuciła całkowity zakaz aborcji

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w środę (5 października) odrzucenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zmierzający do całkowitego zakazu aborcji.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu Mariusz Dzierżawski z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” powiedział, że jest mu wstyd za posłów, którzy odrzucili projekt.

Odrzucenie projektu przez komisję w praktyce oznacza, że nie ma szans na dalsze procedowanie. Projekt "Stop aborcji" przewiduje bowiem m.in. sankcje karne dla kobiet, które poddadzą się aborcji. Za niekaraniem kobiet jest natomiast większość posłów PiS, a całkowitego odrzucenia projektu chce opozycja.

Zdaniem posła Marka Suskiego (PiS), nie wiadomo jak zachowają się inni parlamentarzyści partii rządzącej, gdyż PiS dopuszcza głosowanie w tej sprawie zgodnie z własnym sumieniem. On sam - zapowiedział - jest przeciwko karaniu kobiet.

Biskupi nie popierają karania kobiet za aborcję

Kościół nie zajmuje się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzysta z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji. Biskupi nie popierają projektów, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji – takie stanowisko Episkopatu Polski zostanie przypomniane w komunikacie podsumowującym 374. zebranie plenarne KEP.

O tym, że kwestia świętości życia była jednym z tematów podjętych przez biskupów na zakończonym w środę 374. zebraniu plenarnym Episkopatu, poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jak zaznaczył, stanowisko Episkopatu w trwającej obecnie debacie publicznej na temat projektów ustaw dotyczących aborcji zostanie przypomniane w komunikacie podsumowującym 374. zebranie plenarne KEP. Jego fragment rzecznik KEP odczytał na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu dwudniowego zebrania biskupów. „Biskupi podkreślają, że instytucje Kościoła nie zajmują się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzystają z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji prawnych” – czytamy w stanowisku biskupów. „W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski zaznacza, iż życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i normami krytyczno-moralnymi” – brzmi stanowisku Episkopatu.

Konferencja Episkopatu Polski zachęca jednocześnie do modlitwy w intencji kobiet, które swoim życiem wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu, aby znajdowały wsparcie ze strony rodziny i otoczenia. Kościół przypomina też o wielu inicjatywach na rzecz ochrony życia prowadzonych przez swoje instytucje i organizacje oraz np. zgromadzenia zakonne. Wśród nich są Domy Samotnej Matki, Okna Życia czy ośrodki adopcyjne oraz pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Biskupi dziękują też wszystkim, którzy już są zaangażowani w pomoc osobom potrzebującym.

Źródło: sejm.pl, episkopat.pl, Katolicki Dziennik Internetowy







Dziękujemy za przesłanie błędu