Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/09/2016 - 21:00

To już astronomiczna jesień: Superksiężyc i zmiana czasu

Dzisiaj - 22 września - początek astronomicznej jesieni, która przyszła do nas dokładnie o godz. 10.20. Właśnie wtedy Słońce przeszło przez punkt Wagi. Od pierwszego dnia jesieni dni będą krótsze od nocy. Z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Tak będzie aż do 22 grudnia.

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni sprawi, że za oknem będzie szaro i buro? Czy też czeka nas złota polska jesień? Pytamy dyżurnego synoptyka Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Odpowiedź dość zaskakująca:

- Długoterminowa pogoda na całą tegoroczną jesień wykracza poza moje kompetencje - odpowiada Adam Michniewski, dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.- Ale na podstawie tego, co działo się w latach ubiegłych, może nas czekać wszystko, co jest dla jesiennej pogody typowe.

- Na pewno nie ma takich tendencji, że jesień robi się bardziej sucha czy deszczowa. Zdarzają się i takie lata i takie. Jaka będzie jesień tegoroczna,  trudno orzec - mówi Michniewski. - Na pewno będzie pogodny pierwszy tydzień jesieni. Będzie coraz cieplej. Temperatura wzroście do 24 stopni.

Na początku jesieni, 28 września, będzie można zaobserwować zaćmienie Księżyca. Superksiężyc powstaje w momencie, kiedy nasz naturalny satelita znajdzie się w punkcie najbliższym Ziemi. 

Wkrótce także trzeba będzie się pożegnać  z czasem letnim i przestawiać zegarki na czas zimowy. Zrobimy to w ostatnią niedzielę października, która tym roku przypada w nocy z 29 na 30 października.

Jesień dorosłym często kojarzy się z szarugą, depresją, spadającymi liśćmi i deszczową aurą. Ale za to dla dzieci oznacza radość zbierania kasztanów, żołędzi, jarzębiny..

(ami), Fot: K.B

jesien










Dziękujemy za przesłanie błędu