Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/04/2016 - 16:15

Brzozy z Gołąbkowic przestaną być pomnikami przyrody

Nowosądeccy radni pochylą się nad zniszczoną Aleją brzozową, która rośnie nieopodal ul. Prażmowskiego. Od 1972 roku, kiedy 52 drzewa wpisano do Rejestru pomników przyrody Województwa Małopolskiego, większość z brzóz obumarła, a niektóre zagrażają bezpieczeństwu pieszych.

 Do wykreślenia obumarłych drzew z rejestru i zrobienia z nimi „porządku” potrzeba stosownej uchwały.  Jej projekt uzgodniono z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie.

– W dniu przeprowadzenia czynności dowodowych w terenie ustalono, iż obecnie „Aleja brzozowa” składa się z 25. brzóz, z których tylko cztery są w dobrym stanie zdrowotnym. Z pozostałych drzew 7 jest powalonych, 7 złamanych lub spróchniałych, 7 drzew jest obumarłych lub znajduje się w bardzo złym stanie zdrowotnym. W związku z powyższym, 14 brzóz stanowi istotne i realne zagrożenie bezpieczeństwa powszechnego. Cztery zdrowe brzozy usytuowane są względem siebie w znacznych odległościach co wpływa na fakt, iż zaprzestały one pełnić funkcję alei. Ponadto, należy zwrócić tutaj uwagę iż wiek, pokrój koron ww. czterech brzóz oraz ich usytuowanie bezpośrednio przy drodze dojazdowej do nieruchomości przy ul. Długoszowskiego 1 w Nowym Sączu, czynią bezcelowym utrzymywanie względem tychże statusu pomnika przyrody (...) Poczynione w toku oględzin ustalenia faktyczne, wskazują, iż brzozy tworzące aleję osiągnęły fazę terminalną. W wyniku naturalnych procesów starzenia większość drzew obumarła. Usytuowanie przy drodze publicznej, drodze dojazdowej, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych Osiedla Gołąbkowice, a także zły stan techniczny i zdrowotny drzew wchodzących w skład obecnie istniejącego pomnika przyrody „Alei brzozowej”, nie pozwala na pozostawienie ich do samoistnego, naturalnego rozkładu  – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Oprócz podjęcia uchwały należałoby jeszcze zadbać o czystość. W niewielkim lasku przyległym do bloków przy ul. Lwowskiej znajduje się jeszcze wiele innych pomników przyrody, wśród których nazbierałoby się kilka worków butelek po alkoholach i innych śmieci.

(JB)
Fot. JB

Aleja Brzozowa, fot. JB










Dziękujemy za przesłanie błędu