Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
30/08/2016 - 07:25

Bieg w krawacie – najbardziej elegancki z krynickich biegów

Bieg w Krawacie – najbardziej z eleganckich konkurencji 7. Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju – rozegrany zostanie po raz drugi. W zmaganiach może wziąć każdy powyżej 13. roku życia. Do biegu dopuszczeni zostaną jednak tylko „krawaciarze”.

Krawat przez większość części osób kojarzony jest z sukcesem. Symbolizuje wysoką pozycję społeczna i status majątkowy. Nie zawsze jednak tak było. Przez lata krawat był symbolem buntu. David Bowie często występował z rozpiętym kołnierzem i niedociągniętym pod szyję krawatem. W Polsce przesadnie eleganccy byli w czasach PRL bikiniarze, którzy nosili kolorowe krawaty oraz wzorzyste koszule.

Historia współczesnych krawatów ma swój początek wśród żołnierzy chorwackich. W XVII w. najemnicy z tego kraju walczyli na różnych frontach w Europie. W 1660 r., podczas obchodów zwycięstwa Francji nad Turcją, król Ludwik XIV dokonywał przeglądu armii. Jego uwagę przykuły kolorowe chusty noszone przez żołnierzy z Chorwacji. Spodobały one mu się tak bardzo, że król sam zaczął je nosić. Moda przeniosła się na ulice Paryża, natomiast oddział został nazwany Royal Cravattes.

Dziś w ofercie jest wiele rodzajów krawatów. Prawdziwą sztuką stało się jego poprawne wywiązanie. Trudno oszacować liczbę możliwych sposobów. Zwykle człowiekowi wystarczy węzeł prosty i Windsor. Jednak powstała książka twierdząca, że jest 85 wariantów. W opinii innych naukowców jest aż 177 147 możliwości! Matematyków do przeprowadzenia takich badań naprowadził nietypowy węzeł jaki zobaczyli podczas filmu „Matrix Reaktywacja”. Powstają już kolejne prace i obliczenia „krawatologów”, które zwiększają liczbę możliwych wiązań.

W Krynicy nikt nie będzie przepytywał uczestników ze znajomości wiązań, ani też start nie odbędzie się dopiero po wywiązaniu krawata (pełna dowolność).
Biegacze i biegaczki ruszą już elegancko ubrani po strzale startera. Bieg w krawacie rozegrany zostanie 9 września. Początek zmagań o godzinie 18:05. Trasa liczyć będzie 600 metrów. Start znajdował się będzie na Bulwarach Dietla, na wysokości Hotelu Małopolanka. Meta usytuowana będzie na Deptaku – główna brama Festiwalu.

Rok temu najlepszy czas uzyskał Michał Jemioł z wynikiem 1:44. Wśród pań wygrała Martyna Maszloch z czasem 2:28. W biegu uczestniczyło blisko 90 osób.
7. Festiwal Biegowy rozegrany zostanie w dniach od 9 do 11 września. Zapisy trwają.
(s), źródło: festiwalbiegowy.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu