Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/08/2016 - 08:40

Apel Pamięci, spacer, książka. Rocznica likwidacji sądeckiego getta

We wtorek 23 sierpnia odbędą się w Nowym Sączu obchody rocznicy likwidacji sądeckiego getta. Wydarzenia sprzed 74. laty pochłonęły niemal 16 tys. ofiar, w tym około 11 tysięcy mieszkańców naszego miasta.

W 1942 r., w sierpniową niedzielę, zgromadzono wszystkich mieszkańców getta na łące nad Dunajcem. O g. 6.00 przyjechał w to miejsce szef gestapo Heinrich Hamann, który uderzając w twarz, wybierał tych Żydów, którzy w jego ocenie byli przydatni to pracy. Z niemal 17 tys. ludzi wybrał zaledwie kilkuset.

W rocznicę tych wydarzeń (23.08) spotkamy się o godzinie 19.00 na cmentarzu żydowskim w Nowym Sączu (ul. Rybacka). Tam rozpocznie się spacer historyczny śladami Zagłady nowosądeckich Żydów. Zakończymy go na terenie byłego getta, na Placu Trzeciego Maja.

O g. 20.00 odbędzie się Apel Pamięci, podczas którego wspólnie będziemy się modlić, składać kwiaty i zapalać znicze pod postumentem na Placu Trzeciego Maja. W tym wydarzeniu wezmą udział dwaj specjalni goście, którzy 74. lata temu cudem przeżyli selekcję nad Dunajcem: Markus Lustig (prezes Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu, ocalał m.in. przez O. Schindlera) oraz Moniek Goldfinger (więzień m.in. Auschwitz i Buchenwaldu). W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz miasta, duchowni. Nasze uroczystości uświetni swoim występem pieśniarka Ula Makosz.

W czwartek 25 sierpnia o g. 18.00 spotkamy się w kawiarni "Prowincjonalna" na ul. Pijarskiej. Odbędzie się tam promocja książki Markusa Lustiga „Skrwawiony puch”. Autor zapisał w niej wspomnienia z przedwojennego Nowego Sącza, rodzinnej Pijarskiej, utrwalił dla potomnych trudne lata wojny oraz okres powojenny. Podczas spotkania będzie możliwość spotkania z autorem i posłuchania historii, które nie znalazły się na kartkach książki.
Zapraszamy!
Sądecki Sztetl







Dziękujemy za przesłanie błędu