Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
przewiń w dół
Data Publikacji: 
11/01/2017 - 15:25

„Kopciuchy” górą? Ekologia zawsze przegra w zderzeniu z kosztami…

Na portalu Sądeczanin.info cały czas toczy się dyskusja na temat jakości powietrza w Nowym Sączu i całej Kotlinie Sądeckiej. Wskazania pyłomierzy są alarmujące. Co na ten temat myślą mieszkańcy? Według pana Artura z osiedla Wólki: ekologia zawsze przegra w zderzeniu z kosztami…

List publikujemy w całości a Czytelników zachęcamy do podzielenia się opiniami: co trzeba zrobić, by w Nowym Sączu było w końcu czyste powietrze?

Treść listu pana Artura:

W ostatnim czasie zapanował istne „szaleństwo smogowe” chyba zamiast „efektu cieplarnianego” i chciałbym się wypowiedzieć z perspektywy zwykłego mieszkańca Wólek nowosądeckich.

Zobacz też: Wszystkie trujące „kopciuchy” w Nowym Sączu znikną? Jest sposób!

 Mieszkam wśród gęstej zabudowy domów i mam kilka obserwacji. „Kopciuchy”, które tak państwo piętnujecie to w 90% zwykłe piece opalane węglem, którym się robi zdjęcie po załadowani nowego  wsadu węgla, zanim się rozpali odpowiednio. Kopci straszliwie, to prawda, wtedy też jest największa emisja wszystkich spalin, tak było i jest i będzie dopóki koszty ogrzewania węgłem będą tak niskie.  Dane od Straży Miejskiej, które państwo przedstawili mówią, że spalanie śmieci jest znikome poza tym skąd nabrać tych śmieci do palenia przez cały sezon?

 Kilka słów o kosztach  z mojego punktu widzenia:

Mieszkam w domu z przełomu  lat 70/80, klasyczny klocek o powierzchni około 120 m2, dom ma wymienione okna, instalacja, CO z rurek  miedzianych i zwykły piec starego typu. Na cały sezon grzewczy wystarczają trzy tony węgla – koszt 2400 zł. W domu utrzymuję temperaturę około 21 stopni.  Przejście na piec gazowy kosztowałby mnie około 5000 zł. Poza tym musiałbym ocieplić dom a to dodatkowy  koszt około 20 000 zł.Więc rachunek jest chyba prosty i większość ludzi tak do tego podchodzi. Ekologia zawsze przegra w zderzeniu z kosztami.

Chciałem  skorzystać z programu KAWKA i zakupić nowoczesny piec na eko-groszek,  pomijając całą papierologię  urząd tak sobie wymyślił, że każdy, kto ma gaz musi przejść na ogrzewanie gazowe. Poza tym całe dofinansowanie jest zjadane poprzez prowizje wszelkiej maści pośredników (np. wymiana pieca we własnym zakresie 5 tys. do 7 tys., z programem około 10 tys.)

Zobacz też: Tu powietrze dziś zabija! 14-krotnie przekroczone normy PM 10!

Pomysły, aby się podpinać się pod kotłownie miejskie, pseudo ekologiczne solary i pompy ciepła są to tematy zastępcze  z góry skazane na porażkę. Zakaz palenia węglem spowoduje, że ludzie zaczną palić drzewem a to równa  się rabunkowej gospodarce w lasach i górnicy zaczną protestować.

Pomysły z ogrzewaniem elektrycznym i cud ostatnich miesięcy „błękitny węgiel” – pominę wymownym milczeniem, nie można się naśmiewać z upośledzonych ludzi.

Kilkanaście lat temu była moda na kotłownie opalane olejem opałowym, ale po jakimś czasie nasi rządzący wprowadzili takie podatki, że wszyscy zlikwidowali takie piece. A pamiętam  czasy, że gazem opłacało się palić. Był bardzo tani, więc może to jest recepta, może wystarczy zdjąć VAT, akcyzę i politykę z ceny gazu na potrzeby ogrzewania domów i problem emisji spalin znacząco się obniży.

Artur (nazwisko i dane kontaktowe do wiad. red.)

Zobacz też: Sądeczanie biorą się za piętnowanie „kopciuchów”. W jaki sposób?

Pan Artur nie jest odosobniony w swojej opinii. Dla przykładu przytaczamy komentarz Czytelnika o nicku Yeti: - SMOG=bieda !!!! Tak było od stuleci. W mieście milionerów gdzie płace są na poziomie minimalnym, nikogo (większość) nie stać na: wymianę pieca, doprowadzenie gazu, palenie gazem i bieżące płacenie rachunków, które przekroczyły by ponad połowę miesięcznego dochodu (w optymistycznej wersji). Nikt nie chce o tym pisać bo to niewygodne politycznie?? W odległych stuleciach tak było w miastach zachodniej Europy. Wraz z wzrostem poziomu życia (dochodów), kraje zachodnie nie maja takich problemów. Nikt nawet nie pomyśli o oszczędzaniu na ogrzewaniu i kupowaniu ruskiego taniego węgla !! Komu by się chciało paprać i tyle robić przy takim paleniu !!! - Komu to nie pasuje, że usuwacie ten komentarz??

Czekamy na kolejne listy.

ES [email protected] Fot.: ES
Miesięcznik Sądeczanin styczeń 2018