Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
17/11/2016 - 12:00

Epidemia grypy żołądkowej! Czy można się przed nią obronić?

Wirusowa "grypa żołądkowa" kładzie pokotem całe rodziny. Towarzyszą jej między innymi wymioty i biegunka. Do sądeckich lekarzy internistów i pediatrów zgłasza się coraz więcej pacjentów, których dopadła ta przypadłość.

Kto choć raz chorował na grypę żołądkową wie, że wyłącza ona z życia chorego na co najmniej kilka dni. Lekarze przyznają, że takie infekcje w okresie jesienno-zimowym nie są żadnym ewenementem.

Zachorowania grypopodobne i infekcje wywołane przez rotawirusy niejako wpisane są w tą porę roku a przez sądeckie przychodnie przewija się teraz zdecydowanie więcej chorych.

- Aura sprzyja infekcjom kataralnym - powiedziała portalowi Sądeczanin.info lek. med. Barbara Jurkiewicz, kierownik NZOZ „Remedium” w Nowym Sączu. - Część pacjentów, oprócz gorączki ma objawy nieżytowe ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki i wymiotów. U niektórych chorych taka infekcja koncentruje się tylko na objawach typu żołądkowego.

U dzieci może ona przechodzić później w infekcję górnych dróg oddechowych.

- „Grypy-żołądkówki” w tym okresie to nic nowego - uważa również Oktawia Fugiel, magister farmacji. – Szczególnie podatne na nią są dzieci, bo ich układ opornościowy nie jest tak rozwinięty jak u dorosłego człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że „grypę – żołądkową” wywołuje rotawirus, który organizm musi sam zwalczyć.

W aptekach pacjenci zaopatrują się w leki i preparaty, które pozwalają choćby złagodzić objawy choroby. Kupują specyfiki przeciwbiegunkowe i preparaty, które uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie.

- Przy „grypie żołądkowej” szczególnie dzieci oraz osoby starsze narażone są na odwodnienie – dodaje farmaceutka.

Jak chronić się przed „grypą żołądkową”?

Przede wszystkim trzeba dbać o higienę, myć często ręce, a także systematycznie wietrzyć pomieszczenia. Przez pierwsze dni choroby warto trzymać ścisłą dietę.

Warto wiedzieć

Dane dotyczące liczby zachorowań i hospitalizacji z powodu grypy lub podejrzenia grypy w Małopolsce.

MAŁOPOLSKA:

Rok 2016 (dane od 01.09. do 07.11.2016): 63 067 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, 237 hospitalizacji z powodu grypy lub podejrzenia grypy.

Rok 2015 (dane od 01.09. do 07.11.2016): 69 395 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, 207 hospitalizacji z powodu grypy lub podejrzenia grypy.

Źródłem rozprzestrzeniania się grypy jest zakażona osoba, a wirus rozprzestrzenia się:

- drogą kropelkową – poprzez wdychanie wy­dzieliny dróg oddechowych osób zakażonych, wydalających ją podczas kaszlu lub kichania (podczas kichania drobnoustroje chorobotwórcze rozprzestrzeniają się nawet na odległość 3 metrów!),

- poprzez kontakt z przedmiotami (klamki, poręcze, uchwyty w miejscach publicznych czy środkach komunikacji miejskiej) zanie­czyszczonymi skażoną wydzieliną z dróg oddechowych.

Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia wirusem grypy jest zastosowanie szczepion­ki przeciwgrypowej. Szczególne wskazania do szczepienia istnieją w grupach narażonych na zwiększo­ne ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych bądź ciężkiego przebiegu grypy, np. osób starszych.

Szczepienia przeciwko grypie powinny być wykonywane nie tylko w przypadku osób, u których istnieją wskazania medyczne do ich przeprowadzenia, ale również ze względów epidemiologicznych – u osób, które z uwagi np. na charakter wykonywanej pracy mogą być źródłem rozprzestrzeniania się wirusa grypy. 

Do osób, które powinny zaszczepić się na grypę należą przede wszystkim pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielę­gniarki i pozostały personel zakładów opieki zdrowotnej oraz pracownicy pomocy społecznej, pracownicy domów spokojnej starości i innych placówek sprawujących opiekę nad pensjonariuszami zarówno w zakładach opieki stacjonarnej, jak i w domach.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

(MACH), Fot. (MACH)







Dziękujemy za przesłanie błędu