Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/12/2018 - 20:15

Telewizja BBC nakręciła film o sądeckiej klasie wojskowej... z Pis-em w tle

Dlaczego brytyjscy dziennikarze przyjechali do Nowego Sącza? Zainteresował ich fenomen klas wojskowych szturmowanych przez polskich nastolatków, takich jakie prowadzi Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków przy ulicy Podhalańskiej. Wybór sądeckiej placówki nie był przypadkowy, a dokumentalny film nakręcony przez BBC, jedną z największych telewizji na świecie, to nie lata promocja. Czy mieszane uczucia może budzić pojawiający się w komentarzu stacji, polityczny kontekst z rządzącą naszym krajem polityczną formacja w tle?

Ile w Polsce jest szkół z klasami wojskowymi? Kilkaset. Ale BBC, jedna z największych stacji telewizyjnych na świecie, przyjechała kręcić reportaż do Nowego Sącza. Jakim cudem trafiła do Zespól Szkół nr 2 im. Sybiraków?

- Brytyjscy dziennikarze skontaktowali się z Ministerstwem Obrony Narodowej. Powiedzieli, że chcą zrobić materiał o klasach mundurowych w Polsce. Prosili o wskazanie kilku szkół. Resort wybrał trzy - wyjaśnia dyrektor placówki Sławomir Szczerkowski. - Żeby znaleźć się w tym elitarnym gronie trzeba było spełnić wymagania dotyczące poziomu nauczania przedmiotów wojskowych i właściwego realizowania resortowego programu . Ważne były też sukcesy, których nam nie brakuje.

Jak dodaje Szczerkowski, ostatecznego wyboru  dokonała brytyjska stacja, która uznała, że sądecka szkoła prezentuje wysoki poziom, taki  który można pokazać widzom na całym świecie.

Telewizyjna ekipa spędziła "u Sybiraków" trzy dni, z czego dwa zajęło kręceni zdjęć w szkole i w terenie. Powstał z tego liczący osiem minut film dokumentalny, który BBC News promuje w spocie zamieszczonym na Twitterze.

Przewodniczką w filmie jest uczennica szkoły,  Dorota Klimala, która pokazuje zajęcia teoretyczne z budowy broni, a także zajęcia terenowe. Uczniowie poznają zasady zastawiania pułapek oraz pierwszej pomocy medycznej.

W filmowym zwiastunie Dorota mówi o tym, że wojskowa klasa dla dziewczyny to nie jest bułka z masłem.

-Dziewczynom jest ciężko. Chłopaki czasem myślą, że nie jesteśmy dostatecznie twarde - dodaje Dorota, która kończy zadziornie.

-Mam wiadomość dla innych dziewczyn – Nigdy się nie poddawajcie. Jesteście tak samo silne jak inni.

Kolega Doroty, Przemek Smola, mówi z kolei, że klasy wojskowe uczą wielu dodatkowych umiejętności, których nie da się nabyć w szkołach ogólnokształcących.

Wypowiedzi nastolatków przeplatają się z ujęciami  zajęć w szkole i terenie. Zwiastun dokumentalnego filmu, który pojawił się na Twitterze, opatrzony jest napisami informującymi o tym, że uczniowie uczą się taktyki, że trening wojskowy prowadzony są przez ekspertów, a dymne pociski pomagają w wiarygodnym odtworzeniu środowiska w trakcie walki.Sprzeczne uczucia może jednak budzić polityczny kontekst komentarza, jakim opatrzony jest filmowy zwiastun reportażu.

Obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania tego typu klasami w Polsce, od czasu gdy w wyborach zwyciężyła populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość W 2015 roku - czytamy w pojawiającym się napisie.

Jak to komentuje dyrektor szkoły Sławomir Szczerkowski

- To kwestia interpretacji, natomiast faktem jest, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech latach nastąpiło większe wsparcie klas wojskowych ze strony Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Obrony Narodowej. Szkoły dostają teraz więcej pieniędzy na wyposażenie i sprzęt mundurowy. Tego po prostu wcześniej nie było. Nie osadzałbym tego w politycznym kontekście.

Same sformułowanie użyte przez Brytyjczyków wynika raczej z innego punktu widzenia Francuzów czy Brytyjczyków na to, co dzieje się w Polsce - dodaje Szczerkowski. - Nasz patriotyzm na zachodzie traktuje się jako coś wręcz nienormalnego, przy czym miesza się go z pojęciem nacjonalizmu, to przecież nie to samo.To zupełnie dwa różne pojęcia.

-Patriotyzm jest częścią naszej historii. Jest też częścią mojego życia - mówi w spocie promującym film Dorota Klimala.

[email protected] fot. sreen BBC News







Dziękujemy za przesłanie błędu