Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/09/2017 - 12:20

Bp Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim. Ma swoje korzenie na Limanowszczyźnie [WIDEO]

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa Grzegorza Rysia nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim. Nominację odczytał arcybiskup Jędraszewski.

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia metropolitą łódzkim. Decyzja została ogłoszona we czwartek (14 września) o godz. 12 w domu arcybiskupów krakowskich na ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. 

Biskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Jego ojciec pochodzi z  Bałażówki koło Limanowej. Do dziś żyje tu jego rodziną, którą często odwiedza. W 1982 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej.

Po święceniach został posłany na swoją pierwszą parafię pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, gdzie pracował jako wikariusz. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych.


Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych - miedzy innymi w procesie Jana Pawła II. Biskup Ryś aktywnie uczestniczy w życiu drogi neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.


W latach 2004-2007 pracował jako dyrektor Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.


Nowy metropolita łódzki jest bardzo zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Wielokrotnie organizował spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, żydów i muzułmanów. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.

A tak nominację - na swym profilu społecznościowym - skomentował Jakub Bulzak:

No to od dziś kolejne episkopalne domino. Bp Ryś do Łodzi. Wielu snuje następujący plan: abp Grzegorz zdobędzie tam ordynariuszowskie ostrogi i wróci do Krakowa za siedem lat, a na jego miejsce przyjedzie z Rzymu abp Konrad Krajewski. Można się teraz spodziewać nominacji na pomocniczych w Krakowie i Ełku. Zwłaszcza w Krakowie będzie to ważny sygnał, ujawniający jaką politykę będzie prowadził, na razie dość zachowawczy, abp Marek. No i cały czas czekamy na najgorętszą decyzję ...- kto do Torunia?

Wygląda na to, że toczy się w tej sprawie wielka rozgrywka (podobnie zresztą jak o Łódź, choć tu poszło szybciej), bo wszelkie argumenty za odraczaniem nominacji dawno minęły. A ona może pociągnąć za sobą kolejne roszady.

A przed abp Grzegorzem trudne chwile. Ani on nie ukrywa dużego dyskomfortu, ani jego nowi najbliżsi współpracownicy z Łodzi nie umieli ukryć braku entuzjazmu (zwłaszcza dotychczasowy administrator, odczuwający chyba spory zawód).
Tak się więc toczy ta eklezjalna nadwiślańska polityka. Całe szczęście, że nad tym wszystkim unosi się Duch Święty, o czym chyba miał nam przypomnieć dzisiejszy silny wiatr.

- Ta nominacja jest zgodna z duchem papieża Franciszka odnowy Kościoła i z duchem nowej ewangelizacji - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

RG [email protected] Film i Fot. Archidiecezja Krakowska







Dziękujemy za przesłanie błędu