Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
21/03/2019 - 07:30

Zdarzy się cud w Maszkowicach? Turystyczny hit i superrobota dla Romów [WIDEO]

Kiedy pada nazwa Maszkowice, a w gminie pojawiają się dziennikarze, wójtowi Łącka Janowi Dziedzinie zaraz podnosi się ciśnienie. Wiadomo, będą pytać o cygańską osadę, z którą są nieustannie jakieś problemy. Być może teraz się to zmieni i ekipy telewizyjne zaczną przyjeżdżać po to, żeby robić materiały o górze Zyndrama, a turyści do Maszkowic będą walić drzwiami i oknami.

Czy za sprawą Góry Zyndrama i archeologów, którzy odkryli tajemnice pradawnej osady Maszkowice przestaną się całej Polsce kojarzyć jedynie z romskim, przypominającym slumsy osiedlem i staną się turystycznym hitem? Ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny, pod warunkiem, że pradawna osada, która wynurzyła się z ziemi zostanie zrekonstruowana i zamieniona w „nowy Biskupin”.

Jak mogłoby to wyglądać? Jak dotąd naukowcom udało się odsłonić połowę murów osady. Wśród licznych znalezisk była między innymi ceramika. Wszystkie zbiory archeolodzy szczegółowo opisali i skatalogowali.  Nakręcili też  film z wykopalisk i zrobili komputerową symulację wyglądu prehistorycznej osady.

Czytaj też No i zrobił się dym na całą Polskę o Cyganów z Maszkowic [ZDJĘCIA ]

Pierwszych odkryć na Górze Zyndrama naukowcy dokonali w sierpniu 2015 roku. Początkowo, archeolodzy byli przekonani, że znajdująca się tam osada pochodzi z czasów przed Chrystusem. Wyniki badań były zaskakujące.  Do tej pory za najstarsze kamienne obiekty architektoniczne w tej części Europy uchodziły głównie kościoły z dziesiątego wieku. Wykopaliska z Maszkowic okazały się od nich starsze o blisko 3 tys. lat.

Pochodzący z czasów Hammurabiego gród powstał najprawdopodobniej ok. 1750 r. p. n.e i pełnił funkcję warowni obronnej, zamieszkiwanej przez członków cywilizacji, która zbudowała Mykeny.

-  Kamienna architektura obronna z najstarszej fazy stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama jest unikatowa w skali Europy - wyjaśniał kierujący badaniami dr Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora,  który niedawno opublikował  książkę „Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach".

Czytaj też O tajemnicy Góry Zyndrama: KSIĄŻKA ROKU Marcina S. Przybyły otwiera nowy etap

  Naukowiec zwrócił uwagę, że w Maszkowicach mamy do czynienia z powieleniem pewnego schematu. Ludzie, którzy wznosili fortecę mieli prawdopodobnie do czynienia z podobną budowlą lub przynajmniej taką widzieli.

Na świecie jest znanych tylko kilka podobnych konstrukcji – trzy stanowiska w Alpach na pograniczu Szwajcarii i północnych Włoch, kilka stanowisk w południowych Włoszech, zwłaszcza w miejscowości Roca i kilka punktów na wybrzeżu adriatyckim oraz w górach Bośni. Świadczy to o związku osadników z ludźmi żyjącymi tysiące kilometrów od Polski.

[email protected] fot. Iga Michalec







Dziękujemy za przesłanie błędu